ZAWIADOMIENIE O ŚMIERCI I POGRZEBIE

Dodano 24.9.2018

Prezes RKP w Łęczycy pan Jarosław Wasiak oraz Zarząd WZP w Łodzi z głebokim zalem powiadamiają o śmierci nestora łęczyckiego pszczelarstwa pana Jana Kopki. Jago pogrzeb odbędzie się o godzinie 14.00, w dniu  25 września 2018 roku, w miejscowości Siedlec koło Łeczycy.

Jan Kopka  urodzony 16 czerwca 1932r. z pszczołami miał kontakt już od najmłodszych lat. Jego ojciec i dziadek utrzymywali pszczoły przy swoich gospodarstwach rolnych. W prezencie ślubnym w 1958 roku otrzymał jeden ul od swojego ojca Stanisława i dwa od wujka z Topoli Katowej. Pasja pszczelarska skłoniła go do wstąpienia w 1969 roku do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Łęczycy. Jego zamiłowanie do pracy społecznej zostało zauważone i już w roku 1972 wybrano został na stanowisko członka Zarządu Koła. Nieustannie powiększał swoją wiedzę pszczelarską uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach. W roku 1974 został wybrany na wiceprezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Łęczycy i deklegata na  walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi. Po podziale administracyjnym kraju w 1975 roku utworzył Gminne Koło Pszczelarzy w Grabowie w strukturach nowopowstałego województwa konińskiego i nowoutworzonego Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Koninie. Został pierwszym prezesem tego Koła i pełnił tę funkcję do roku 1986. Jednocześnie był również wiceprezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Koninie do 1979 roku. W 1976 roku uzyskał tytuł mistrza pszczelarza. Od 1988 roku zaczął gromadzić materiały do „Kroniki pszczelarzy powiatu łęczyckiego w latach 1939-2003” oraz kroniki Ochotniczych Straży Pożarnych. Był cenionym kolekcjonerem, prowadził prywatne muzeum, w którym zgromadził kilka tysięcy eksponatów. W jego kolekcji możemy znaleźć m.in.: guziki, ceramikę, książki, obrazki liturgiczne, Pisma Święte, a nawet suwaki i krawaty. Jego zbiór ponad 2000 prymicyjnych obrazków został wpisany do Księgi Guinnessa.

Za swoje zasługi i działalność społeczną został uhonorowany różnymi odznaczeniami i medalami. Otrzymał wiele dyplomów i listów pochwalnych.

Za wybitne osiągnięcia dla pszczelarstwa otrzymał, 11 lipca 2018 roku najwyższe odznaczenie pszczelarskie - „Statuetkę księdza dr Jana Dzierżona”