III EDYCJA KONKURSU "PAMIĘTAJMY O OGRODACH"

Dodano 21.3.2022

Z okazji pierwszego dna wiosny otwierany kolejną edycję naszego konkursu!!!

Promuje on modę na kwietne ogrody przyjazne zapylaczom, pełne kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wzbogacające bioróżnorodność ekosystemów roślinnych, a tym samym bazę pożytkową dla pszczół.

KWIETNE OGRODY SĄ MODNE!

ZAMIAST TRAWNIKA Z IGLAKAMI WYSIEWAJMY ROŚLINY MIODODAJNE, KTÓRE OD WIOSNY DO JESIENI SĄ OZDOBĄ NASZYCH OGRODÓW I STOŁÓWKĄ DLA ZAPYLACZY!

Fotografujcie swoje ogrody, a my jesienią czekamy na zdjęcia od was!

Ważne jest, by zdjęcia pokazywały, że ogród jest pełen kwiatów od wiosny do jesieni i jest rajem dla zapylaczy przez cały sezon.

Celem konkursu jest popularyzowanie ogrodów jako przestrzeni powiększającej bioróżnorodność ekosystemów roślinnych Polski i zwiększającej ilość pożytków pszczelich szczególnie w okresach poza kwitnieniem głównych pożytków typu rzepak, akacja czy lipa. Ogród przydomowy to wspaniała przestrzeń do wysiewania roślin miododajnych, które nie tylko pięknie kwitną i mogą stać się prawdziwą ozdobą kwietnych ogródków, ale posiadają często zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce czy w kuchni.

Pamiętajmy, że nasze życie zależy od życia pszczół, a każda dodatkowo wysiana roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów!

Społeczny aspekt konkursu opiera się na włączeniu jak największej liczby osób do czynnych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności ekosystemów roślinnych najbliższej okolicy. Można to osiągnąć poprzez wysiewanie roślin miododajnych na działkach, w ogródkach przydomowych czy nawet poprzez tworzenie mini ogródków na balkonach, oraz zachęcanie innych do takiego postępowania. Zrozumienie konieczności tego typu działań pomoże ochronić, niezwykle ważne dla życia człowieka, owady zapylające.

ZASADY KONKURSU

W konkursie może wziąć udział każdy, kto do 30 pażdziernika 2022 roku prześle, na adres Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, materiał zdjęciowy (około 10 fotografii) uprawianego przez siebie ogrodu kwiatowego, wraz z krótkim opisem rosnących w nim roślin przyjaznych pszczołom. Ważne jest udokumentowanie, że rośliny rosnące w ogrodzie cały sezon obficie kwitną stwarzając przestrzeń przyjazną pszczołom.

WZP w Łodzi ul Narutowicza 59

90-130 Łódź

biuro@wzp-lodz.nazwa.pl

Przyjmujemy zdjęcia drogą mailową lub nagrane na płytę CD.

Każdy wysyłający zgłoszenie musi dołączyć zdanie o tym, że zgadza się na ewentualną publikację swojego tekstu i materiału zdjęciowego.

Bliższe informacje w biurze WZP w Łodzi – tel 42 678 92 74.