VI ŁÓDZKA MIEDZYNARODOWA KOFERENCJA PSZCZELARSKA

 W dniach 19 i 20 listopada 2022 r w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Brzeziny, odbyła się VI ŁMKP.  Pierwszego dnia wsoją wiedzą dzielili sie z nami Krzysztof Olszewski i prof. Jerzy Demetraki Paleolog. Z ciekawością wysłuchaliśmy też prelekcji Sebastiana Góreckiego z firmy Inteligentne Ule.

Drugiego dnia przyczynili się do poszerzenia naszej wiedzy dr Benedykt Polaczek i Powiatowy Lekarz Weterynarii ze Zgierza Tomasz Czeszczyszyn, oraz przedstawiciel firmy Vet-Animal Rafał Orlicki

Bardzo serdecznie dziękujemy!

Przypominamy, że nasza konferencja objęta była patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, a Patronem wydarzenia bylo Województwo Łódzkie.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA PATRONAT I WSPÓŁPRACĘ!

Pani Burmistrz Miasta Brzeziny Ilonie Skipor dziękuję za udostępnienie sali konerencyjnej i nieustającą przychylność i sympatię dla pszczelarzy.

Dziękuję również za nadzór nad sprawami organizacyjnymi konferencji wiceprezes Zarządu WZP w Łodzi, Agnieszce Pietrzykowskiej oraz wszystkim, którzy jej pomagali,. Za upieczenie pysznych słodkości dziękuje Agnieszce, Basi Rosik i Piotrkowi Kierzkowi-umiliły nam one przerwy kawowe.

Oddzielne podziękowania składam na ręce Reni Nowickiej Pasieka Nowicki za przecudne pierniczki miodowe na prezenty dla wykladowców.

Panu Sławomirowi Podgajnemu (Stowarzyszenie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach) dziękuję za wypożyczenie laptopa, rzutnika i ekranu, które umożliwiły sprawną obsługę konferencji.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONFERENCJI I ZAPRASZAMY ZA ROK!

 JAK PSZCZOŁY DO ULA - WITONIA 2022

Obchody „Święta Miodu” w gminie Witonia rozpoczęły się o godz. 11:00 Uroczystą sesją Rady Gminy Witonia. Prezes naszego Stowarzyszenia Jarosław Wasiak wygłosił prelekcje o nowo budowanym Pszczelarskim Centrum Edukacyjnym w Gledzianówku.

O 11:30 z placu szkolnego wyruszył orszak na czele z orkiestrą dętą OSP samorządowcami i pocztami sztandarowymi: Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi z panią prezes Joanną Sadowską, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tuszynie z prezesem Janem Ramięgą, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Skierniewicach, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Żelechlinku z prezezem Stanisławem Kaszewskim, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach z wiceprezes Agnieszką Pietrzykowską, Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi z prezes Teresą Andruszkiewicz, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Koluszkach z prezes Mariolą Zrobek i Wojskowego Koła Łowieckiego nr 420 „Słowik” w Łodzi.

O godz. 12:00 odprawiona została msza św. w intencji pszczelarzy, rolników, handlowców, myśliwych i leśników, strażaków. Mszą odprawił proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Witonia ks. Bogdan Skóra.

Po mszy św. orszak uczestników przeszedł na plac szkolny, gdzie oficjalnie wójt Gminy Witonia Mirosław Włodarczyk otworzył święto.

Wystąpiły: Orkiestra Dęta OSP Witonia, Łęczyckie Zespoły Taneczne z „Arti Katherina Dance Studio”, Dzieci i młodzież z SP w Witoni, Zespół Ludowy „Witonianki”, Wokalistka Ewa Olczak, Zespół „Kristars”.

Szczególne dziękujemy naszemu wiceprezesowi ds. finansowych Adamowi Stasiakowi i jego żonie za przygotowanie potraw z grilla i obsługę naszych gości pszczelarzy.

Dziękuję za dostarczony miód na upominki i dary ołtarza panu Stanisławowi Marciszewskiemu, Przemysławowi Kaczmarkowi, Jarosławowi Wasiakowi i Ryszardowi Tyczyńskiemu, który dostarczył także ul szklany z pszczołami na mszę św.

Pocztowi sztandarowemu w składzie: Rajmund Ilski, Sławomir Sobczyński i Przemysław Kaczmarek.

wiecej zdjęć na: https://leczyca.naszemiasto.pl/jak.../ga/c13-8893845

ODPUST W PSZCZELARSKIEJ PARAFII PW. ŚW. AP. PIOTRA I PAWŁA W ŁODZI -29.06.2022

BUDOWNICZOWIE BUDULI NAGRODZENI

MIODOBRANIE W ŻELECHLINKU 2022

5 czerwca odbyło się nasze tradycyjne święto organizowane przez Gmina Żelechlinek - przyjazna pszczołom i pszczelarzom.

Fotorelacja z wydarzenia autorstwa pana Sławomira Podgajnego.

https://www.youtube.com/watch?v=leKcTkZkoF4

 KONKURS "DZIKIE BUDULE" - ROZSTRZYGNIĘTY!

W kategorii klas I –III:

1 nagroda - Zuzanna Pilarska z kl. II ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkiej

2 nagroda – Lena Krzemińska z kl. II ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkiej

3 nagroda – Wiktor Szwajda z kl.II ze Szkoły Podstawowej nr 64 w Łodzi

Wyróżnienie – Mateusz Krasiński z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tuszynie

Wyróżnienie – Antoni Cyrankowski z kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 64 w Łodzi

Wyróżnienie – Adam Kowalski z kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim

W kategorii klas IV – VI:

1 nagroda – Blanka Stasiczka kl. IV – Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi

2 nagroda – Zofia Mikołajczyk kl. V - Szkoła Podstawowa nr 172 w Łodzi

3 nagroda – Maria Cajdler kl. IV- Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi

Wyróżnienie – Mikołaj Bereżewski kl. V ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkiej

Wyróżnienie – Mikołaj Gacek kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Wyróżnienie – Martyna Stefanek kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Poniżej zdjęcia nagrodzonych prac. 

Konkurs był objęty patronatem WFOŚiGW w Łodzi.

WALNY ZJAZD SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZY DELEGATÓW WZP W ŁODZI

W dniu 28 czerwca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Brzeziny obradował Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Delegatów WZP w Łodzi.

Na funkcję prezesa Zarządu na drugą kadencję jednogłośnie wybrano panią Joannę Sadowską.

W skład Zarządu weszli jeszcze: Agnieszka Pietrzykowska jako wiceprezes, Kamil Staroń jako wiceprezes, Piotr Kierzek w funkcji skarbnika, Barbara Rosik jako sekretarz, oraz Jakub Witek i Tomasz Paszkowski jako członkowie Zarządu.

Serdecznie dziękujemy za zaufanie

Dziękujemy wszystkim Delegatom za udział w Zjeździe. Mimo pełni sezonu pasiecznego frekwencja była bardzo wysoka.

Dziękujemy również obsłudze Zjazdu: członkom Prezydium i Komisjom za bardzo sprawne przeprowadzenie wyborów.

MAJÓWKA W OGRODZIE BOTANICZNYM

 W niedzielę, 22 maja nasi pszczelarze z Koła nr 2 w Łodzi, pod wodzą pani prezes Teresy Andruszkiewicz, poprowadzili super pszczelarskie warsztaty, podczas których robiono domki dla dziko żyjących zapylaczy, przypominano o konkursie Dzikie Budule objętym patronatem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wykonywano artystyczne świece z węzy, można było też zagrać w karcianego Piotrusia Pszczelarza i spróbować kwietnych ciasteczek upieczonych przez naszą pszczelarkę Agnieszkę Szkup. Dzieci malowały też łąkę kwietną na płótnie i mogły przymierzać stroje pszczelarskie. Zabawy było co niemiara... Światowy Dzień Pszczół został godnie uczczony...

Serdecznie dziękuję pszczelarzom z Koła nr 2 za zaangażowanie.

 POWITANIE WIOSNY W PASIECE - BRZEZINY 2022

W dniach 23 i 24 kwietnia odbyło się doroczne szkolenie pszczelarskie w Brzezinach. Wykładowcą był profesor Paweł Chorbiński.

 VI GRABOWSKIE SPOTKANIE PSZCZELARZY

W Niedzielę Palmową, 10 kwietnia 2022 r., odbyło się VI spotkanie pszczelarzy w gościnnych progach grabowskiej parafii, której proboszczem jest Kapelan Pszczelarzy Diecezji Łowickiej - ksiądz Jacek Marciniak.

Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji pszczelarzy, gościliśmy państwa Malec z feretronem Matki Bożej Miodnej z Wrzącej Wielkiej. Mszę uświetniła również obecność pocztów sztandarowych: WZP w Łodzi, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, RKP w Brzezinach, RKP w Tuszynie, RKP w Poddębicach i RKP w Skierniewicach.

Po mszy świętej odbył się uroczysty obiad.

W imieniu wszystkich pszczelarzy serdecznie dziękujemy Kapelanowi za odprawienie mszy świętej w naszej intencji i za błogosławieństwo na nowy sezon pasieczny oraz przemiłą atmosferę spotkania.

LAUREACI II EDYCJI KONKURSU PAMIĘTAJMY O OGRODACH

Przypominamy, że nasz konkurs promuje modę na kwietne ogrody przyjazne zapylaczom, ogrody pełne kwiatów od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wzbogacające bioróżnorodność ekosystemów roślinnych, a tym samym bazę pożytkową dla pszczół.

Po ocenie nadesłanych prac konkursowych Komisja zdecydowała o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Cyganach

II miejsce - Magdalena Kozłowska

III miejsce – Małgorzata Pauch

Wyróżnienia otrzymali:

- Maria Wnęk

- Olga Bogdańska

- Grzegorz Fryszkiewicz

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!! Zaznaczamy jednocześnie, że jesteśmy pod wielkim urokiem wszystkich nadesłanych zdjęć i opisów ogrodów.

Przypominamy, że nasz konkurs na najpiękniejszy kwietny ogród przyjazny pszczołom objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber oraz Prezydent PZP Pan Tadeusz Dylon.

Wszystkich zainteresowanych już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji konkursu w 2022.

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Cyganach

II miejsce - Magdalena Kozłowska

III miejsce – Małgorzata Pauch

Maria Wnęk - wyróżnienie

Olga Bogdańska - wyróżnienie

Grzegorz Fryszkiewicz - wyróżnienie

SPOTKANIE OPŁATKOWE

12 grudnia 2021, o godz. 13, w kościele pw. Św. AP. Piotra i Pawła, nasz kapelan, ksiądz Wiesław Kamiński, odprawił mszę świętą w intencji pszczelarzy zrzeszonych w WZP w Łodzi, z okazji dnia św. Ambrożego. Po mszy odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Pozdrawiamy wszystkich, którzy nie mogli z nami świętować i zapraszamy za rok.

 

 

 ŁÓDZKA KONFERENCJA PSZCZELARSKA

Konferencja odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera, a Partnerem Regionalnym Wydarzenia było Województwo Łódzkie.

Dziękujemy za obecność Pana Andrzeja Górczyńskiego Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, Pana Ryszarda Jarosza Członka Zarządu PZP oraz redakcji miesięcznika Pszczelarz Polski.

Dziękujemy również naszym sponsorom, firmom: Vet-Animal, Świat Pszczół i Sudarol.

Serdecznie podziękowania, za przekazaną nam wiedzę, kierujemy na ręce wykładowców: Pani dr n. wet. Marii Zoń i Pana dr inż. Jerzego Samborskiego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za to, że byliście z nami. Niektórzy już po raz piąty! Zapraszamy za rok!

 

 

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2021

22 sierpnia odbyły się, w Rogowie, Dożynki Województwa Łódzkiego. Podczas mszy odprawionej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia, obecny był sztandar WZP w Łodzi. W imieniu pszczelarzy z naszego województwa wręczony został również kosz z miodami z tegorocznych zbiorów. Kosz wręczali prezes WZP pani Joanna Sadowska i prezes RKP w Brzezinach pan Zbigniew Sokołowski. Podczas części oficjalnej nasza pszczelarka, pani Renata Nowicka, otrzymała odznaczenie Zasłużony dla rolnictwa. Jesteśmy dumni, że praca pani Renaty została w taki sposób nagrodzona. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 50 - TE URODZINY KAPELANA PSZCZELARZY DIECEZJI ŁÓDZKIEJ

W dniu 16 maja, o godzinie 18.00, w kościele pw. św. AP. Piotra i Pawła w Łodzi, odbyła się uroczysta msza święta z okazji 50-tej rocznicy urodzin kapelana pszczelarzy Diecezji Łódzkiej, księdza Wiesława Kamińskiego. Mszę odprawił biskup Marek Marczak. Uroczystość uświetniły nasze, pszczelarskie poczty sztandarowe.

Jubilatowi raz jeszcze składamy najlepsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności!

 

 

 POŚWIĘCENIE SZTANDARU RKP NR 2 W ŁODZI

18 kwietnia odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru RKP nr 2 w Łodzi, przypadła ona w rocznicę 60-lecia istnienia Koła. Serdecznie gratulujemy wszystkim pszczelarzom działającym w tym Kole i cieszymy się, że dołączyliście do zaszczytnego grona posiadaczy sztandaru.

Uroczystą mszę świętą odprawił kapelan pszczelarzy diecezji łódzkiej ksiądz Wiesław Kamiński.

Mszę uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe: WZP w Łodzi, RKP w Koluszkach, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, RKP w Skierniewicach, RKP w Białej Rawskiej, RKP w Tuszynie, RKP w Żelechlinku, RKP w Brzezinach i RKP w Poddębicach.

Po mszy odbyło się wręczenie pszczelarskich odznaczeń. Złotą odznakę otrzymali: prezes RKP nr 2 - Pani Teresa Andruszkiewicz i prezes SPZŁ Pan Jarosław Wasiak. Wybijającym się członkom Koła nr 2 wręczono również brązowe odznaki.

Wszystkich odznaczonych prosimy o przyjęcie serdecznych gratulacji i życzymy dalszej, owocnej pracy dla dobra pszczół.

 

 V GRABOWSKIE SPOTKANIE PSZCZELARZY

28 marca 2021r., w Niedzielę Palmową, kapelan pszczelarzy Diecezji Łowickiej, ksiądz Jacek Marciniak, odprawił uroczystą mszę świętą otwierającą sezon pasieczny. To tradycyjne święto pszczelarskie, w dobie pandemii, odbyło się w okrojonej formie.

Jednak tradycji stało się zadość... Reprezentacja środowiska pszczelarskiego naszego województwa uczestniczyła we mszy świętej odprawionej w intencji zjednania łask Bożych dla pszczelarzy i ich rodzin, i udanego sezonu pasiecznego. W ramach daru od pszczelarzy kapelanowi wręczono woskowy paschał. Dziękujemy naszemu kapelanowi za słowa otuchy skierowane pod adresem pszczelarzy... Dziękujemy również za udział we mszy pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej i RKP w Żelechlinku oraz za przybycie zaprzyjaźnionych pszczelarzy z Koła wraz z feretronem Matki Boskiej Miodnej z Wrzącej Wielkiej.

 

 OBCHODY DNIA ŚWIĘTEGO AMBROŻEGO W ŁĘCZYCY

Dnia 13 grudnia o godzinie o 11.30 odprawiona została, jak co roku, pszczelarska msza święta w Klasztorze Ojców Bernardynów w Łęczycy. Msza odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, podlegającego pod WZP w Łodzi. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe WZP i SPZŁ.

 

 

UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA ŚWIĘTEGO AMBROŻEGO

W niedzielę, 6 grudnia odbyły się coroczne uroczystości z okazji dnia patrona pszczelarzy -
św. Ambrożego. W kościele pw. św. Ap Piotra i Pawła, kapelan pszczelarzy Diecezji Łódziej ksiądz Wiesław Kamiński odprawił uroczystą mszę świętą. Sytuacja epidemiczna spowodowała, że nie mogliśmy w tym roku przełamać się opłatkiem na pszczelarskiej wigilii, ale mamy nadzieję, że za rok wszyscy się spotkamy.

 

IX WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO PSZCZOŁY 

W niedzielę, 13 września, na terenie parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi, po raz IX odbyło się Wojewódzkie Święto Pszczoły, którego głównym organizatorem jest kapelan pszczelarzy Diecezji Łódzkiej, ksiądz Wiesław Kamiński. Święto to, obchodzone pod koniec sezonu pasiecznego, ma charakter pszczelarskich dożynek i promuje miód i inne produkty pszczele najwyższej jakości.

Podczas święta tradycyjnie odbywają się wykłady, których dobór tematów jest tak pomyślany, by coś ciekawego znaleźli dla siebie zarówno pszczelarze, jak i wielbiciele pszczół i smakosze miodu spoza środowiska pszczelarskiego. Tegoroczne wykłady poprowadzili: mgr Dariusz Ruda, który rozwinął temat dotyczący wykorzystania produktów pszczelich dla wzmocnienia organizmu w dobie zagrożenia koronawirusem oraz mgr Mark Podlewski, którego wykład dotyczył wybranych elementów gospodarki rotacyjnej i ich wpływowi na zdrowotność pszczół, w kontekście przyczyn słabnięcia rodzin pszczelich.

O godzinie 13.00 odprawiona została uroczysta msza święta dziękczynna za mijający rok pszczelarski. Nabożeństwo celebrował ksiądz kapelan Wiesław Kamiński, który sam będąc pszczelarzem, dobrze rozumie problemy naszego środowiska. W homilii podkreślał, że mijający sezon był trudnym czasem, a zbiory miodu są dużo mniejsze niż w latach ubiegłych.

Zgodnie ze zwyczajem naszego święta, podczas mszy, pszczelarze złożyli w darach ołtarza ozdobne, dożynkowe kosze wypełnione miodami z tegorocznych zbiorów.

Mszę świętą uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej, Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, RKP w Aleksandrowie Łódzkim, RKP w Brzezinach, RKP w Andrespolu, RKP w Skierniewicach, RKP w Poddębicach, RKP w Pabianicach, RKP w Tuszynie, RKP w Żelechlinku, RKP w Białej Rawskiej i RKP nr 1 w Łodzi.

Po mszy świętej odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń pszczelarskich w uznaniu szczególnych zasług na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego. Odznaczenia wręczali: Sekretarz Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego pan Stanisław Ból, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego pan Andrzej Górczyński oraz Prezes WZP w Łodzi pani Joanna Sadowska.

Najwyższe pszczelarskie wyróżnienie - Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona otrzymał wieloletni prezes RKP w Aleksandrowie Łódzkim pan Dariusz Ruda.

Medale im. ks. dr Jana Dzierżona otrzymali: Ryszard Balcerak, Sławomir Podgajny, Grzegorz Piestrzyński, Mirosław Szychowski i Szczepan Gosiewski.

Złote odznaki PZP otrzymali: Agnieszka Pietrzykowska, Renata Nowicka, Ewa Walas, Józef Jabłoński, Jacek Graczyk, Wacław Knopik i Ryszard Gońda.

Srebrne odznaki otrzymali: Klaudia Ruda, Wiesław Stawiany, Mariusz Nowak, Jan Rajski, Tadeusz Kowalski, Grzegorz Sypka, Jan Wodnicki, Michał Zdulski, Andrzej Matysiak, Marek Owczarek i Tomasz Król.

Brązowe odznaki otrzymali: Aneta Fidler, Olga Bogdańska, Sylwia Pawlik, Małgorzata Patrycka, Stanisław Skibiński, Ryszard Rusek, Grzegorz Paczkowski, Tomasz Oleś, Piotr Jóźwiak, Marek Kubacki, Zbigniew Krysiak, Robert Kwieciński, Zygmunt Kasprzyk, Andrzej Byczkowski, Tomasz Walczak, Maksymilian Pyzik, Janusz Ciszewski, Zbigniew Kobus, Mateusz Kowalczyk i Tadeusz Sroczyński.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy! I życzymy dalszej owocnej pracy dla dobra pszczół i środowiska pszczelarskiego naszego województwa.

Podczas Święta Pszczoły, na placu kościelnym tradycyjnie odbywał się, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, kiermasz miodów i innych produktów pszczelich.

 

 

IV GRABOWSKIE SPOTKANIE PSZCZELARZY - 8 MARCA 2020

 
W niedzielę, 8 marca odbyło się IV spotkanie pszczelarzy w gościnnych progach grabowskiej parafii, której proboszczem jest Kapelan Pszczelarzy Diecezji Łowickiej - ksiądz Jacek Marciniak.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem pana Tadeusza Kurzaca - długoletniego pracownika łódzkiego Ogrodu Botanicznego - na temat znaczenia roślin miododajnych w ziołolecznictwie. Drugi wykład wygłosił wiceprezes RKP w Łęczycy - pan Przemysław Kaczmarek a poświęcony był on ziołom antywirusowym.
Podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji pszczelarzy ksiądz kapelan został odznaczony medalem im. księdza Jana Dzierżona za zasługi dla rozwoju pszczelarstwa.
W imieniu wszystkich pszczelarzy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przemiłą atmosferę spotkania
.

IV ŁÓDZKA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA

BURZENIN 15-17 LISTOPADA 2019 R.

IV ŁMKP

Pełna relacja z konferencji w grudniowym wydaniu "Pszczelarza Polskiego"

Partnerem regionalnym konferencji było Województwo Łódzkie.

 

XIX WOJEWÓDZKIE DNI PSZCZELARZA

Tegoroczne święto nawiązywało do pięknego staropolskiego zwyczaju wyrażania radości z dobrodziejstw plonów jakie wydała ziemia. Wyróżnikiem święta plonów są wieńce dożynkowe, chleb i oczywiście miód - symbole pracowitości, obfitości, szczęścia i powodzenia. 

Miniony sezon pasieczny nie był dla pszczół najbardziej przychylny. Pszczelarstwo, jak i całe rolnictwo również dotknęły skutki długotrwałej suszy. Przesuszone rośliny słabo nektarowały, co w efekcie przełożyło się na mniejsze zbiory miodu niż w poprzednim sezonie.

Niedzielne święto rozpoczęło się uroczystą mszą odprawioną w intencji pszczelarzy i w podziękowaniu za tegoroczne plony w rogowskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Mszę świętą celebrował kapelan pszczelarzy diecezji łódzkiej ks. kanonik Wiesław Kamiński. 

Po mszy uroczysty korowód dożynkowy przeszedł spod kościoła na tereny SGGW położone opodal rogowskiego Arboretum. Tam odbyły się dalsze uroczystości.

Część oficjalną święta otworzyli: wójt gminy Rogów - pan Daniel Kołada, przewodniczący Rady Gminy - pan Robert Góra oraz prezes WZP w Łodzi - pani Joanna Sadowska.

Powitali przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli władz samorządowych i instytucji państwowych, rolników, pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa, którzy tłumnie zebrali się tego dnia w Rogowie.

Uroczystość naszą zaszczycili swoją obecnością: pan Waldemar Grzegorz Buda - sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pan Krzysztof Kwiatkowski - prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013–2019 i pani Renata Kobiera - Starosta Brzeziński .

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak Polskiego Związku Pszczelarzy, w uznaniu szczególnych zasług na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego.

Z ramienia PZP nagrody wręczał Członek Zarządu PZP – pan Henryk Krasucki w towarzystwie pani Joanny Sadowskiej – prezes WZP w Łodzi

Najbardziej zasłużeni nestorzy pszczelarstwa łódzkiego otrzymali Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Zaszczytu tego dostąpili: prezes RKP w Bedlnie pan Włodzimierz Czajkowski oraz członek zarządu RKP w Brzezinach pan Zbigniew Żeromiński.

Przyznano również Medale im. ks. dr. Jana Dzierżona. Otrzymali je: pan Zbigniew Siedlecki, pan Zbigniew Siwiński oraz pan Andrzej Matyszewski.

W dalszej kolejności wręczono złote, srebrne i brązowe odznaki PZP, dla osób, które w różny sposób, wniosły swój wkład w rozwój pszczelarstwa.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i życzymy dalszej, owocnej pracy na rzecz polskiego pszczelarstwa.

Na koniec części oficjalnej prezes RKP w Koluszkach, gospodarz ubiegłorocznych WDP, przekazał insygnia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy panu Zbigniewowi Sokołowskiemu - prezesowi RKP w Brzezinach gospodarzowi tegorocznego święta.

Część artystyczna imprezy została uświetniona przez występy zespołów Pogwizdani, Pilage, Mode-Mix.

Podczas imprezy można było degustować lokalne produkty w namiotach wystawienniczych przygotowanych przez poszczególne sołectwa gminy Rogów, zaopatrzyć się w sprzęt pszczelarski w ramach stoiska przygotowanego przez hurtownię sprzętu pszczelarskiego państwa Chmurskich oraz zakupić lokalne miody od miejscowych pszczelarzy.

Odbywały się również warsztaty dla dzieci prowadzone przez WZP w Łodzi, pasiekę Renaty i Adama Nowickich oraz Stowarzyszenie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach.

Stowarzyszenie to zorganizowało również wykłady w ramach projektu „SĄ PSZCZOŁY - JEST ŻYCIE!” finansowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Zainteresowani mogli popróbować tradycyjnego Miodu Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki oraz otrzymać nasiona i sadzonki roślin miododajnych.

Współorganizatorzy uroczystości, Zarząd WZP w Łodzi i Zarząd RKP w Brzezinach składają serdeczne podziękowania wszystkim gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością naszą uroczystość. Dziękujemy przedstawicielom instytucji państwowych, władz samorządowych, prezesom rejonowych kół zrzeszonych w ramach WZP w Łodzi, pszczelarzom z naszego województwa i wszystkim sympatykom pszczelarstwa, którzy świętowali wraz z nami. Podziękowania za pomoc w zorganizowaniu uroczystości kierujemy na ręce wójta gminy Rogów pana Daniela Kołady oraz wszystkich, którzy pracowali nad sprawnym przebiegiem święta.

Partnerem regionalnym święta było Województwo Łódzkie.

 

 

XII POWIATOWE MIODOBRANIE – ŻELECHLINEK 2019

W dniu 9 czerwca obchodziliśmy uroczyście Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku. Coroczne święto pszczelarskie rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Gminy, podczas której wygłosił wykład doktorant pani dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład dotyczył historii i biologii pszczoły miodnej. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawiła kapelan pszczelarzy Diecezji Łódzkiej  ksiądz Wiesław Kamński. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, PSL w Żelechlinku, RKP w Żelechlinku, RKP w Brzezinach, RKP nr 1 w Łodzi, RKP w Aleksandrowie Łódzkim, RKP w Skierniewicach, RKP w Łęczycy, RKP w Koluszkach, RKP w Tuszynie, RKP w Poddębicach.

Po mszy świętej w amfiteatrze rozpoczęła się część oficjalna imprezy, po niej zaś rozpoczęły się występy artystyczne. Imprezie tradycyjnie towarzyszył kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego.

 

Partnerem regionalnym święta był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 

 MAJÓWKA W OGRODZIE BOTANICZNYM

W dniu 26 maja odbyła się tradycyjna, coroczna Majówka zorganizowana przez Ogród Botaniczny w Łodzi. Tak jak w poprzednich latach  nasz Związek miał podczas tej imprezy swoje stoisko handlowe, na którym mozna było kupić miód z najlepszych pasiek województwa, produkty pszczelle oraz kosmetyki i parafarmaceutyki robione na ich bazie.

Dodatkowo zorganizowane było również stanowisko edukacyjne. Prowadzone przez panią Dorotę Ulańską, wiceprezes WZP Łódź, wraz pszczelarzami z RKP nr 2 w Łodzi, warsztaty pszczelarskie cieszyły się wielkim zainteresowaniem. 
W ramach warsztatów dzieci mogły własnoręcznie wykonać świece z wosku oraz domki dla dziko żyjących zapylaczy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy zorganizowaniu warsztatów.

 

  ODPUST MATKI BOŻEJ MIODNEJ - WRZĄCA WIELKA 2019 r.

W dniu 26 maja odbyła się coroczna uroczystość pszczelarska we Wrzącej Wielkiej. Odpust Matki Bożej Miodnej - patronki pszczelarzy, który odbywa się zawsze w ostatnia niedzielę maja ustanowił papież Jan Paweł II. On również poświęcił obraz Maryi, z którym miejscowi pszczelarze biorą udział w wielu pszczelarskich świętach w całej Polsce.

W uroczystościach odpustowych wzięli udział przedstawiciele zarządu WZP w Łodzi z panią prezes Joanną Sadowską oraz poczty sztandarowe WZP, RKP w Brzezinach i RKP w Łęczycy.

Organizatorom, pszczelarzom z Koła pszczelarzy w Kole, gratulujemy pięknego i dobrze zorganizowanego święta.

XXVII TARGI ROLNE AGROTECHNIKA 27-28.04.2019 r.

W dniach 27 i 28 kwietnia w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbyły się XXVII Targi Rolne Agrotechnika. Wystawie towarzyszył pokaz nowoczesnych maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolnej, pokazy polowe oraz kiermasz roślin i naturalnych produktów spożywczych. Przez cały czas trwania targów funkcjonowało stoisko Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi. Na stoisku można było kupić miody z pasiek pszczelarzy należących do Związku, produkty pszczele, kosmetyki na bazie miodu, propolisu i wosku pszczelago oraz parafarmaceutyki. Dziękuję za pomoc przy organizacji i obsłudze stoiska Agnieszce Pietrzykowskiej, Henrykowi Wachowcowi i Robertowi Zielińskiemu.

POWITANIE WIOSNY W PASIECE

SZKOLENIE PSZCZELARSKIE W BRZEZINACH 13-14 KWIETNIA 2019 r.

W dniach 13-14 kwietnia 2019 r. w budynku Urzędu Miasta Brzeziny, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi przy współpracy z RKP w Brzezinach zorganizował coroczną konferencję pszczelarską pt. „Powitanie wiosny w Pasiece”. Był to projekt zrealizowany w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” w sezonie 2018/19.

Głównym wykładowcą konferencji był pan dr hab. nauk rolniczych w zakresie zootechniki (specjalność pszczelnictwo) Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, Zakład Biologii Eksperymentalnej i Apidologii, Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej).

Szkolenie rozpoczęło się w sobotę – 13 kwietnia o godzinie 9.00. Gościem specjalnym tego dnia był zastępca dyrektora OT KOWR w Łodzi pan Marek Sarwa.

W niedzielę, 14 kwietnia o godz. 9:00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.

Tego dnia gościliśmy dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pana Wojciecha Frątczaka oraz panią Annę Walas – reprezentującą dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Tegoroczne wykłady dotyczyły głównie współczesnej gospodarki pasiecznej, a konkretnie gospodarowania na różnych typach uli korpusowych i ulach leżakach oraz roli odkładów i najlepszych sposobów ich tworzenia.

Autor części zdjęć: Sławomir Podgajny

 

TARGI PSZCZELARSKIE "WIOSNA W PASIECE" W ŁOWICZU

W dniu 7 kwietnia 2019 roku odbyły się łowickie targi pszczelarskie. Targi te to doroczne święto pszczelarzy całego regionu. Uroczysta msza święta odprawiona w Bazylice Katedralnej, oraz przemarsz pocztów sztandarowych nadają targom szczególnie uroczysty charakter. W tegorocznym święcie w Łowiczu wziął udział poczet sztandarowy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi oraz poczet Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach.

 

WYJAZD STUDYJNY NA TARGI PSZCZELARSKIE W OSTRAWIE

W dniach 22 i 23 marca 2019 roku pszczelarze zrzeszeni w ramach WZP w Łodzi wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Targi Pszczelarskie w Ostrawie.

Pierwszym etapem podróży była wizyta w Stróżach w Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik”. Właściciel gospodarstwa pan Janusz Kasztelewicz oprowadził łódzkich pszczelarzy po laboratorium opowiedział o prowadzonych tam badaniach, historii firmy i swojej drodze pszczelarskiej. Spotkanie i rozmowa z panem Kasztelewiczem była cennym przyczynkiem do wymiany doświadczeń pasiecznych pszczelarzy z południowej i centralnej Polski.

Następnie po skansenie pszczelarskim oprowadziła grupę pani Elżbieta Mołda. Zwiedzanie Muzeum Pszczelarskiego im. Bogdana Szymusika było interesującym spotkaniem z historią pszczelarstwa. Piękna kolekcja uli figuralnych i zbiór zabytkowych urządzeń używanych dawniej do pracy pasiecznej urzekła wszystkich uczestników wyjazdu.

Po noclegu w hotelu Gala we wsi Kwaczała pszczelarze udali się już bezpośrednio do Czech na Targi Pszczelarskie w Ostrawie, gdzie spotkali się z panem Vaclavem Sciskalą – Prezesem Morawsko – Śląskiego Związku Pszczelarskiego.

Nawiązana została współpraca między czeskim Związkiem, a WZP w Łodzi, która owocować będzie cenną wymianą doświadczeń pasiecznych.

Łódzcy pszczelarze zwiedzili wystawę targową i z zainteresowaniem zapoznali się z propozycjami lokalnych producentów sprzętu.

Na obiad grupa zaproszona została do Chlebowic, gdzie Morawsko - Śląski Związek Pszczelarzy posiada ośrodek, w którym znajduje się sklep restauracja i muzeum pszczelarstwa. Warto wspomnieć, że podstawę muzealnych eksponatów stanowi kolekcja zabytkowych wirówek do miodów. W ośrodku odbywają się też letnie obozy dla młodzieży. Na uwagę zasługuje fakt, że całość obsługiwana jest przez lokalnych pszczelarzy w ramach pracy społecznej.

Partnerem regionalnym wyjazdu studyjnego pszczelarzy Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 

SPOTKANIE Z KAPELANEM PSZCZELARZY DIECEZJI ŁOWICKIEJ KS. JACKIEM MARCINIAKIEM  

W niedzielę 3 marca w Grabowie miał miejsce zjazd pszczelarzy z całego województwa łódzkiego, a także ze wschodniej części województwa wielkopolskiego. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:00 w budynku Szkoły Podstawowej w Grabowie prelekcjami: "Wybrane elementy gospodarki pasiecznej i ich wpływ na rozwój wiosenny rodzin pszczelich" oraz "Produkty pszczele - znaczenie w żywieniu i terapii".

Następnie zgromadzeni goście udali się do kościoła, gdzie o godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji pszczelarzy koncelebrowana przez ks. Jacka Marciniaka – proboszcza parafii Grabów, diecezjalnego duszpasterza pszczelarzy oraz ks. kan. Zbigniewa Oltona – proboszcza parafii Witonia.

We Mszy Świętej uczestniczyły poczty sztandarowe:

- Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Łęczycy, Rejonowego Koła Pszczelarzy Skierniewicach,  Rejonowego Koła Pszczelarzy w Brzezinach, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Żelechlinku,

Rejonowego Koła Pszczelarzy w Aleksandrowie Łódzkim, Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kole.

W procesji z darami złożono u stóp ołtarza złożono paschał, będący „owocem pracy pszczelego roju”. Paschał zostanie poświęcony w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę.

Uroczystości swoją obecnością zaszczycili:

- Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego,

- Wojciech Frątczak – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi,

- Janusz Jagodziński – Wójt Gminy Grabów,

- Mirosław Włodarczyk – Wójt Gminy Witonia,

- Monika Kilar-Błaszczyk – Zastępca Wójta Gminy Łęczyca,

- Józef Drozdowski – Przewodniczący Rady Gminy Grabów,

- Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Rady Gminy Witonia;

- Magdalena Kluska – Dyrektor GOKSiR w Witoni,

- Mariusz Jagielski – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie,

- Krystyna Gaj – Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej w Grabowie,

- Mirosław Ryśkiewicz – Prezes Stowarzyszenia LGD Ziemia Łęczycka, sołtys Grabowa Osady.

- Tomasz Strojny – Prelegent na szkoleniu pszczelarzy,

- Joanna Sadowska – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi – wraz z Zarządem,

- Dariusz Ruda – Wiceprzewodniczący Rady WZP w Łodzi i Prezes RKP w Aleksandrowie Łódzkim,

- Andrzej Karwat – Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Skierniewicach,

- Włodzimierz Czajkowski – Prezes RKP w Bedlnie,

- Stanisław Kaszewski – Prezes RKP w Żelechlinku,

- Jan Kacprowicz – Prezes RKP w Krośniewicach,

- Jarosław Wasiak – Prezes RKP w Łęczycy,

- Łukasz Sikorski – Prezes RKP w Lipcach Reymontowskich,

- Zbigniew Sokołowski – Prezes RKP w Brzezinach,

- Wiesław Marchewa – Prezes RKP w Ozorkowie,

- Piotr Małyszek – Prezes RKP w Kutnie,

- Aleksandra Domańska – Prezes RKP w Kole.

Tekst i zdjęcia: Mirosław Ryśkiewicz

 

 

UROCZYSTE SPOTKANIE NOWOROCZNE RKP W BRZEZINACH

Dnia 13 stycznia 2019 roku, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach, odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne pszczelarzy zrzeszonych w lokalnym kole. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością znamienici goście w osobach: Starosty Brzezińskiego, pani Renaty Kobiery, burmistrz Brzezin, pani Ilony Skipor, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach, ks. Mariusza Wojturskiego. Obecny był również prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, pan Bartłomiej Piotrowski wraz z grupą członków Zarządu WZP, dyrektor Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, pan Adam Świć, pani Ewa Czechowska reprezentująca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa będąca kierownikiem oddziału w Brzezinach, pan Piotr Dziki reprezentujacy sadowników z Rogowa, pani Jolanta Białecka z Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach, kierująca działem obejmującym funkcjonowanie lokalnej gazety "BIS", podinspektor, pan Piotr Kryźba, zastępca Naczelnika Wydziału  Prewencji i Ruchu Drogowego brzezińskiej Komendy Policji. 

Na początku spotkania, pełniący rolę gospodarza, prezes RKP w Brzezinach, pan Zbigniew Sokołowski powitał przybyłych gości.

Bardzo ważnym wydarzeniem tego noworocznego spotkania było wręczenie, Wojciechowi Pruszkowskiemu, dyplomu i medalu im. ks. dr Jana Dzierżona. Było to uhonorowanie wzorowej pracy  pszczelarza od wielu lat aktywnie pracującego w brzezińskim Kole. 

Po uroczystym poświęceniu opłatków nastąpiła chwila wymiany życzeń pełna wzruszeń i wzajemnej życzliwości, a nastepnie odbyło się wspólne kolędowanie wraz z dziecięcym zespołem muzycznym. Skład zespołu tworzyły dwie muzykujące rodziny: p. Janusza Nowańskiego z dziećmi - w mundurach Skautów Europy oraz ich przyjaciół: czworga rodzeństwa Nowaków z Olszy. 

Ciekawym punktem spotkania było losowanie nagród w loterii zorganizowanej przez władze Koła, w której nagrodami były poradniki i kalendarze pszczelarskie.

 

SPOTKANIE WIGILIJNE W ALEKSANDROWIE ŁÓDZKIM

Dnia 21 grudnia 2018 roku RKP w Aleksandrowie Łódzkim zorganizowało spotkanie wigilijne członków tego, drugiego co do wielkości, koła zrzeszonego w ramach struktur WZP w Łodzi. Wigilię uświetnili swoją obecnościa: Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy pan Tadeusz Dylon, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego pan Jacek Lipiński wraz z małżonką, pani Maria Kaczorowska -  Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi z mężem, Prezes WZP w Łodzi pan Bartłomiej Piotrowski i Kapelan pszczelarzy Diecezji Łódzkiej ksiądz Wiesław Kamiński.

Na początku spotkania, pełniący rolę gospodarza, prezes RKP w Aleksandrowie Łódzkim pan Dariusz Ruda powitał przybyłych gości,
a następnie przystąpiono do uroczystości wręczania odznaczeń. Miło mi poinformować, że najwyższe odznaczenie pszczelarskie -  Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona otrzymał pan Marcin Szczeciński, sekretarz Zarządu Koła, Madal ks. Dzierżona - pan Marek Mistrzak pełniący funkcję skarbnika Koła, złote odznaki odebrali panowie: Bogdan Niedzwiedź, Grzegorz Piestrzyński, Grzegorz Łuczak, Tadeusz Smejda, Krzysztof Stachera i Dariusz Serafiński, srebrną panowie: Jan Nieborak, Andrzej Poradecki i Wojciech Sokołowski, a brązową panowie: Zdzisław Płonek i Piotr Świderski.  

Po części oficjalnej spotkania i życzeniach podczas dzielenia się opłatkiem rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

 

 OBCHODY DNIA ŚW. AMBROŻEGO W ŁĘCZYCY

Dnia 2 grudnia 2018 roku RKP  w Łęczycy obchodziło uroczyście Dzień św. Ambrożego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy klasztorze oo. Bernardynów. Prezes RKP w Łęczycy pan Jarosław Wasiak w wygłoszonych na koniec mszy podziękowaniach powiedział: "chciałbym serdecznie podziękować parafii ojców Bernardynów, szczególnie czcigodnemu proboszczowi ojcu Leszkowi i wikariuszowi ojcu Krystynowi za możliwość podziękowania Bogu za cały rok pszczelarski w dniu św. Ambrożego – naszego patrona. Dziękuję parafianom za wspólna modlitwę z pszczelarzami a także przybyłym gościom: Senatorowi Rzeczpospolitej Polskiej panu Przemysławowi Błaszczykowi, rodzicom chrzestnym sztandaru: p. Monice Kilar-Błaszczyk z-cy wójta Gminy Łęczyca i p. Mirosławowi Włodarczykowi wójtowi Gminy Witonia, Prezesowi Woj. Związku Pszczelarzy w Łodzi p. Bartłomiejowi Piotrowskiemu wraz z pocztem sztandarowym, Przewodniczącemu Rady Gminy Witonia p. Dariuszowi Kowalczykowi i Dyrektorowi GOKSiR w Witoni pani Magdalenie Klusce.

Dziękuję także kierownikowi biura Woj. Związku Pszczelarzy w Łodzi, prezesom sąsiednich kół z Ozorkowa i Krośniewic, przedstawicielom zaprzyjaźnionych kół z Brzezin i Andrespola oraz innym pszczelarzom przybyłym na dzisiejszą uroczystość.

Mijający rok był dla nas pszczelarzy z Koła w Łęczycy szczególnie ważny ze względu na nadanie i poświęcenie sztandaru dla naszego koła. 1 lipca w Witoni podczas cyklicznego święta „Jak pszczoły do ula…” organizowanego przez samorząd Gminy Witonia sztandar naszego koła został poświęcony przez kapelana pszczelarzy diecezji łowickiej ks. Jacka Marciniaka, kapelana pszczelarzy diecezji łódzkiej ks. Wiesława Kamińskiego i proboszcza parafii Witonia ks. Zbigniewa Oltona.

W tym miejscu pragnę gorąco podziękować wszystkim pszczelarzom darczyńcom, współfundatorom, którzy udzielili wsparcia finansowego. Dziękuję także Państwu – parafianom, którzy rok temu wsparliście nas datkami do puszki. Sztandar Pszczelarzy Ziemi Łęczyckiej, na który dziś z dumą patrzymy jest ogromnie ważnym symbolem wierności i służby pszczelarskiej, przypomina historię i tradycję naszego regionu, uświetnia najważniejsze uroczystości pszczelarskie i społeczne. Od chwili poświęcenia uczestniczył w 9 uroczystościach pszczelarskich, kościelnych i patriotycznych w tym w dwóch pogrzebach zasłużonych pszczelarzy: pułkownika Tadeusza Zegarlickiego prezesa Koła nr 1 w Łodzi oraz emerytowanego wiceprezesa koła w Łęczycy, prezesa/założyciela koła pszczelarzy w Grabowie pana Jana Kopki z Chorek.

Po mszy św. zostanie posadzonych, na terenie klasztoru, 8 lip. ze 100 jakie z inicjatywy WZP w Łodzi posadzone zostały w tym roku na 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasze Koło zrealizowało także inicjatywę nasadzenia 100 starych odmian jabłoni na 100 lecie odzyskania niepodległości (odmiany takie jak: Jaśnie pańskie, Reneta, Kosztela, Antonówka, Papierówka i inne). Jeśli jesteście państwo zainteresowani takimi nasadzeniami to proszę o pozostawienie do siebie kontaktu na naszym stoisku przed kościołem. Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Łęczycy posadziliśmy w minionym miesiącu blisko 1000 sadzonek drzew i krzewów miodo i pyłkodajnych na terenie całego powiatu. Pragnę za to podziękować kierownikowi Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Łęczycy panu Piotrowi Jabłońskiemu." Po zakończeniu mszy św. w Sali Róż Żywego Różańca od strony Klasztoru, odbyły się prelekcje pt: "Zioła i produkty pszczele w profilaktyce i lecznictwie” oraz „Ekologiczne metody leczenia pszczół”. Prelegentami będą doświadczeni pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Skierniewicach, kol. Czesław Nowakowski i Radosław Zubrzycki.  Świętowanie zakończyło sie uroczystym obiadem.

 

ZJAZD SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZY 

Dnia 1 grudnia 2018 roku odbył sie zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Wojewodzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi. Uprawnieni do głosowania byli delegaci wszystkich 18 RKP zrzeszonych w ramach struktur WZP w Łodzi, czyli 91 osób. W wyniku głosowań Prezesem Zarządu Związku pozostał na drugą kadencję pan Bartłomiej Piotrowski. Wybrano także członków Zarządu, który działać będzie w następującym składzie: Wiceprezesi - pani Dorota Ulańska i pan Dariusz Adler, skarbnik - pan Robert Zieliński, sekretarz - pan Kamil Staroń i członkowie Zarządu - pani Agnieszka Pietrzykowska i pan Henryk Wachowiec. Wybrano również nowy skład Komisji Rewizyjnej z przewodniczącym panem Janem Łapką na czel i Sąd Koleżenski, któremu przewodniczy pan Zbigniew Sokołowski, oraz delegatów na Zjazd PZP. Podczs Zjazdu uhonorowano Złotą Odznaką PZP członków dotychczasowego Zarządu za czteroletnią pracę wykonana dla dobra Związku.

 

III ŁÓDZKA MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA W TUSZYNIE

 W dniach od 16 do 18 listopada 2018 roku w Tuszynie, w Hotelu BEJ przy ul. Wschodniej 5, odbyła się III Łódzka Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska pt. "Pszczelarstwo europejskie - kluczowe aspekty nowoczesnej gospodarki pasiecznej. Konferencję poprzedził odbywający się w czwartek blok tematyczny pn. „Apiterapia we współczesnej gospodarce pasiecznej”.  Uroczyste otwarcie konferencji, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i instytucji państwowych, odbyło się 16 listopada o godz.10.00. Przybyłych gości powitali Prezes WZP w Łodzi pan Bartłomiej Piotrowski i Przewodniczący Rady Związku pan Jan Ramięga. Uroczystemu otwarciu towarzyszyły sztandary WZP w Łodzi i RKP w Tuszynie. Naszą konferencję swoją obecnością uświetnili: pani Marta Przywara z Urzędu Miasta Łodzi, Zastępca Dyrektora OT KOWR w Łodzi pani Grażyna Czyżak, Zastępca Dyrektora OT ARiMR w Łodzi pan Grzegorz Franczak, Burmistrz Tuszyna pan Witold Małecki, Burmistrz Rzgowa pan Mateusz Kamiński. Przybyła również liczna delegacja pszczelarzy z Ukrainy na czele z panią Tetyaną Vasylkivską, Prezesem Zarządu Ogólnoukraińskiej Organizacji Pozarządowej „Bractwo Ukraińskich Pszczelarzy” i delegacja pszczelarzy z Bułgarii. Następnie, na placu znajdującym się w pobliżu hotelu, w którym odbywała się konferencja, zasadzono 2 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”. Lipa to piękne, długowieczne drzewo i mamy nadzieję, że te zasadzone podczas III ŁMKP w Tuszynie rosnąć będą zdrowo przez następnych kilkaset lat, przypominając rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i naukowe spotkanie pszczelarzy podczas konferencji. Konferencji towarzyszył kiermasz sprzętu pszczelarskiego. Swoje stoisko miała Hurtownia Pszczelarska Chmurski – dystrybutor firmy Łysoń i Paweł Szafran – właściciel firmy „Świat Pszczół” produkującej ule ze styroduru. Książki o tematyce dotyczącej apiterapii prezentował na swoim stoisku pan Janusz Kasztelewicz, Urząd Miasta Łodzi reklamował Zielone Expo, a KOWR portal „Polska Smakuje”. Tematyka konferencji posłużyła zapoznaniu pszczelarzy z europejskimi trendami dotyczącymi pracy w pasiece, walki z chorobami nękającymi pszczoły, hodowli matek pszczelich oraz jakości pożytków pszczelich i bazy pokarmowej pszczół. Każdy z jej uczestników otrzymał specjalny certyfikat i wydawnictwo zawierające materiały pokonferencyjne. Mamy nadzieję, że kolejne edycje Łódzkiej Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej, planowane corocznie na listopadowy weekend po Święcie Niepodległości, na stałe wpiszą się w kalendarz najważniejszych pszczelarskich wydarzeń.

 Pełny opis konferencji ukaże się w grudniowym numerze "Pszczelarza Polskiego".

Zarząd WZP w Łodzi serdecznie dziękuje wszystkim, którzy objęli III ŁMKP swoim patronatem i udzielili wsparcia finansowego dla tak szeroko zaplanowanego przedsięwzięcia.

Partnerem Regionalnym XVIII Wojewódzkich Dni Pszczelarza w Tuszynie był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Powiat Łódzki Wschodni.
 PATRONAT HONOROWY

Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień
Starostwo Powiatowe Powiat Łódzki Wschodni
Prezydenta Miasta Łódź
Burmistrz Miasta Tuszyn
Burmistrz Miasta Rzgów
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

PATRONAT REGIONALNY

Województwo Łódzkie
Starostwo Powiatowe Powiat Łódzki Wschodni
Gmina Tuszyn
Gmina Rzgów
 
SPONSORZY: Chmurski - regionalny przedstawiciel firmy Łysoń, Świat Pszczół - Paweł Szafran - producent uli

 

 

Wykłady na stadionie Widzewa

W każdy czwartek października na stadionie Widzewa odbywały się warsztaty o tematyce pszczelarskiej dla dzieci z łódzkich szkół podstawowych, w ramach programu edukacyjnego "Łódź wokół Nas". Program ten jest prowadzony przez Ogólnopolskie Stwoarzyszenie Kibiców "Tylko Widzew". Z ramienia WZP w Łodzi zajęcia prowadzili pszczelarze zrzeszeni w naszym Związku prowadzący pasiekę edukacyjną  "Leśna Polana" w Arturówku. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zyskały duże uznanie uczestników.

Pasieka edukacyjna "Leśna polana"

 

 

Zaduszkowa msza święta w intencji zmarłych pszczelarzy

W dniu 7 listopada w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Związku, po którym kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej, Ksiądz Wiesław Kamiński, odprawił zaduszkową mszę świętą w intencji zmarłych pszczelarzy. Prezesi pszczególnych Kół wspominali osoby, które w mninionym roku od nas odeszły. Myśli nas wszystkich w sposób szczególny zatrzymały się przy zmarłym we wrześniu śp. Tadeuszu Zegarlickim, Przewodniczącym Rady Związku i Prezesie Koła nr 1 w Łodzi, a przede wszystkim naszym nieodżałowanym przyjacielu... Msza odprawiona w kaplicy, oświetlonej jedynie blaskiem woskowych świec, była niezapomnianą, nastrojową chwilą poświęconą bliskim nam zmarłym. Unoszący się w górę dym kadzidła, jak zasugerował ksiądz, stał się symbolem tego, jak nasze modlitwy płyną do Boga. Mamy szczerą nadzieję, że taka msza stanie się coroczną, pszczelarską tradycją.

 

 

 Spotkanie w oddziale ARiMR w Łodzi

W dniu 23 październiaka członkowie Zarządu WZP w Łodzi - prezes Bartłomiej Piotrowski, wiceprezes Robert Zieliński i członek Zarządu Henryk Wachowiec uczestniczyli w spotkaniu w oddziale terenowym ARiMR, którą reprezentował dyrektor Dominik Hamrin, i zastępcy dyrektora: Grzegorz Franczak i Krzysztof Andrzejewski.  W spotkaniu uczestniczył również dyrektor OT KOWR w Łodzi Janusz Ciesielski.  Powodem spotkania było posadzenie przed siedzibą ARiMR 3 lip w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji "Sto lip na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Spotkanie połączone było z degustacją miodów przez pracowników agencji i odwiedzające ją osoby. 

 

 

60 - lecie RKP w Tuszynie

W dniu 20 października, w Tuszynie świętowano uroczyście 60 – lecie działalności Rejonowego Koła Pszczelarzy w tym mieście. Święto tuszyńskiego Koła rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w intencji pszczelarzy, odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Witalisa. Jej naczelnym koncelebransem był kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej Ksiądz Wiesław Kamiński. Oprawę mszy współtworzyły, przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe wystawione przez: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi, RKP w Tuszynie, RKP w Brzezinach, RKR w Poddębicach, RKP w Koluszkach, RKP w Skierniewicach, RKP w Pabianicach, RKP nr 1 w Łodzi, RKP w Andrespolu, RKP w Żelechlinku, RKP w Aleksandrowie Łódzkim. Po mszy świętej, w asyście pocztów sztandarowych, złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Wiązanki składali: poseł na sejm RP pan Cezary Grabarczyk, prezes RKP w Tuszynie pan Jan Ramięga i przedstawiciel Wojewody Łódzkiego pan Piotr Cieplucha. Następnie, na znajdującym się w pobliżu kościoła, placu Reymonta, zasadzono 2 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”. Po zasadzeniu lip uroczysty orszak uczestników święta, na czele z orkiestrą OSP w Tuszynie i pocztami standardowymi, udał się, z placu Reymonta do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Rozpoczął ją prezes RKP w Tuszynie pan Jan Ramięga, który powitał przybyłych gości i przedstawił historię tuszyńskiego pszczelarstwa. 

Uroczystość naszą zaszczycili swoją obecnością: Cezary Grabarczyk - Poseł RP, Grażyna Czyżak – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Łodzi, reprezentant Wojewody Łódzkiego pan Piotr Cieplucha, Kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej Ksiądz Wiesław Kamiński, Burmistrz Tuszyna pan Witold Małecki, Przewodniczący Rady miasta Tuszyna pan Andrzej Małecki, Burmistrz Rzgowa pan Mateusz Kamiński, Dyrektor MOK w Tuszynie pani Agnieszka Pawlak. Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji państwowych, którzy mówili o wielkim znaczeniu pracy pszczelarza, i zapewniali o swoim wsparciu dla działań podejmowanych przez pszczelarzy na rzecz ochrony pszczół. Z szacunkiem wypowiadali się o sukcesach RKP w Tuszynie wzorowo zarządzanego przez obecnego prezesa pana Jana Ramięgę. Następnie uroczyście wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy. Z ramienia PZP nagrody wręczał Sekretarz Zarządu PZP - Bartłomiej Piotrowski. Najbardziej zasłużony tuszyński pszczelarz i jednocześnie prezes Koła – pan Jan Ramięga otrzymał Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Złote odznaki odebrali panowie: Roman Szwed i Mieczysław Moczkowski, srebrną pan Piotr Rygielski, a brązowe panowie: Rafał Trzask, Michał Jarosław Durkiewicz i Władysław Łojan. Kolejnym punktem programu był wykład prezesa WZP w Łodzi i sekretarza Zarządu PZP Pana Bartłomieja Piotrowskiego. Wykład dotyczył Badań, które prowadzi dr Samuel Ramsey z Uniwersytetu w Maryland oraz USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) odnośnie tego, że warroza nie żywi się hemolimfą pszczół, a ich ciałem tłuszczowym. Podczas wykładu omówione zostały również warunki, które trzeba spełnić, by móc sprzedawać miód w ramach sprzedaży bezpośredniej i w ramach rolniczego handlu detalicznego. Uroczystość zakończyła się wspólnym pszczelarskim biesiadowaniem. Gratulujemy pszczelarzom z Tuszyna udanej imprezy i życzymy kolejnych lat owocnej, pszczelarskiej działalności.

Pełna relacja z uroczystości ukaże się w listopadowym wydaniu "Pszczelarza Polskiego"

Partnerem Regionalnym XVIII Wojewódzkich Dni Pszczelarza w Tuszynie był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Powiat Łódzki Wschodni.

 

Wyjazdowe Posiedzenie Rady Związku

PASIEKA EDUKACYJNA W LIPCE

W dniu 3.10.2018r., w Lipce, w pasiece edukacyjnej pana Dariusza Serafińskiego, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Związku. Posiedzenie połączone było z posadzeniem dwóch lip w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji "100 lip na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Lipa to drzewo stanowiące niezwykle ważne źródło pożytku dla pszczół. Warto jednak wspomnieć, że ma ona również wielkie znaczenie dla naszej kultury i tradycji. Sadzono ją przy kościołach i przy szlacheckich dworach. Jan Kochanowski pisząc fraszkę na lipę uczynił z niej symbol rodzinnego szczęścia. Jest to piękne, długowieczne drzewo i mamy nadzieję, że lipy zasadzone przez Radę WZP w Łodzi w pasiece w Lipce będą przypominać dzieciom przyjeżającym do tego miejsca na warsztaty pszczelarskie o tej niezwykle ważnej rocznicy.

 

 

Wyjazd studyjny na Ukrainę

 Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja pn. „Lokalne gospodarki pasieczne w województwie łódzkim i okręgu lwowskim – wymiana doświadczeń” współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

W dniach od 17 do 23 września 2018 roku pszczelarze zrzeszeni w ramach WZP w Łodzi wzięli udział w wyjeśdzie studyjnym na Ukrainę.

Podstawowym celem tej operacji było wspieranie współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń pszczelarzy z Polski i Ukrainy kraju, który zajmuje jedno z wiodących miejsc w zakresie produkowania miodu w Europie i aktywizacja pszczelarzy do rozwoju swoich gospodarstw pasiecznych w kierunku nowych form działalności np. apiterapii, agroturystyki, zainteresowanie pszczelarzy nowymi inicjatywami, które mogą wpłynąć na rozwój obszarów wiejskich. Uczestnictwo w wykładach i zwiedznie pasiek w okręgu Lwowskim było bardzo ciekawym doświadczeniem i z pewnością przełoży się na rozwój gospodarki pasiecznej w naszym regionie.

 

 

Wyjazd studyjny zorganizowany przez ODR w Bratoszewicach 

W dniach od 9 do 11 września grupa pszczelarzy z WZP w Łodzi wzięła udział w wyjeżdzie studyjnym zorganizowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach w ramach „Europejskego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Program obejmował wizytę w Ziołowym Zakątku w Korycinach, wykład dr hab. inż Sławomira Bakiera dotyczący ziołomiodów, wizytę w Łapińskiej Pasiece w Łomży i spotkanie z p. Robertem Łapińskim dotyczące produkcji miodów pitnych zwiedzanie sklepu, magazynu, pomieszczenia do wirowania i przelewania miodu, dyskusję o miodach pitnych oraz uwarunkowaniach prawnych ich produkcji, zwiedzanie Dworu Bartnika w Hajnówce oraz przyległego do niego skansenu pszczelarskiego.

 

 

XVIII Wojewódzkie Dni Pszczelarza - Koluszki 2018 R.  

W dniu 19 sierpnia obchodzono uroczyście XVIII Wojewódzkie Dni Pszczelarza. W tym roku odbyły się ona w Koluszkach, a gospodarzem imprezy były władze miasta na czele z burmistrzem - panem Waldemarem Chałatem i pszczelarze zrzeszeni w koluszkowskim Kole. Okazją do świętowania było również 35 – lecie istnienia Koła pszczelarzy w Koluszkach. Początki lokalnego zorganizowanego pszczelarstwa na tym terenie sięgają 1982 roku. Pierwszym prezesem koluszkowskiego Koła był pan Karol Siedlecki. Obecny prezes Pan Marek Zrobek piastuje to stanowisko od 1995 roku. Tegoroczną uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji pszczelarzy, którą w kościele pod wezwaniem NP NMP odprawił kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej Ksiądz Wiesław Kamiński. Oprawę mszy współtworzyły, przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe wystawione przez: Polskie Stronnictwo Ludowe w Koluszkach, Związek Zawodowy Kolejarzy w Koluszkach, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi, RKP w Kole, RKP w Koluszkach, RKP w Łęczycy, RKP w Skierniewicach, RKP w Brzezinach, RKP w Pabianicach, RKP w Tuszynie, RKP w Poddębicach, RKP nr 1 w Łodzi, RKP w Żelechlinku, RKP w Aleksandrowie Łódzkim, RKP w Andrespolu. Po mszy uroczysty orszak uczestników święta na czele z orkiestrą OSP w Koluszkach i pocztami standardowymi udał się spod kościoła pod scenę amfiteatru w parku miejskim.  Pierwszym punktem oficjalnej części święta było posadzenie dwóch lip w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”. Drzewa posadzili zaproszeni na uroczystość goście. Następnie Prezes WZP w Łodzi - Bartłomiej Piotrowski i Burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat powitali przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli władz samorządowych i instytucji państwowych, pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa. Uroczystość naszą zaszczycili swoją obecnością: Cezary Grabarczyk - Poseł RP, Ryszard Bonisławski – Senator RP, Marek Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Andrzej Opala – Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Sławomir Sokołowski – Przewodniczący Rady Powiatu Łódzkiego Wschodniego, Grażyna Czyżak – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Łodzi, Kazimierz Perek – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej Ksiądz Wiesław Kamiński wraz z Ks. Dziekanem Krzysztofem Nowakiem – proboszczem Parafii. Waldemar Chałat – Burmistrz Koluszek, Krystyna Lewandowska – Zastępca Burmistrza Koluszek, Anna Szostak – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Koluszkach, Prezes WZP w Łodzi i Sekretarz PZP – Bartłomiej Piotrowski, Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kole - Marcin Antkiewicz. Następnie nastąpiło wręczenie odznak Polskiego Związku Pszczelarzy. Z ramienia PZP nagrody wręczał Sekretarz Zarządu PZP - Bartłomiej Piotrowski. Najbardziej zasłużeni działacze regionalnego pszczelarstwa otrzymali Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Zaszczytu tego dostąpili: prezes RKP w Koluszkach Pan Marek Zrobek i członek RKP nr 2 w Łodzi Pan Bogdan Piekarz.  Następnie zaproszono na scenę osoby odznaczone Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżona. Otrzymali je: Jerzy Bednarek, Sławomir Sokołowski, Henryk Babis i Wojciech Pruszkowski. W dalszej kolejności wręczono złote, srebrne i brązowe odznaki PZP, dla wszystkich, którzy w różny sposób, wnieśli swój wkład w rozwój pszczelarstwa. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i życzymy dalszej, owocnej pracy na rzecz polskiego pszczelarstwa. Na koniec części oficjalnej wiceprezes RKP nr 1 w Łodzi – Tadeusz Winiecki jako gospodarz zeszłorocznej imprezy przekazał insygnia Wojewódzkich Dni Pszczelarza panu Markowi Zrobkowi - prezesowi RKP w Koluszkach, który będzie je przechowywał do przyszłorocznej edycji święta. Kolejnym punktem programu był wykład zatytułowany: "Wybrane elementy gospodarki pasiecznej w oparciu o najczęściej popełniane błędy", który wygłosił Pan Dariusz Adler. Część artystyczna imprezy została uświetniona przez występy: dzieci z Przedszkola nr 2 w Koluszkach przygotowane przez nauczycielki – Marlenę Jasińską i Annę Oraczyńską, Zespół Zygmuntowiacy pod kierownictwem Teresy Petrykowskiej, Zespół Akademii Wieku Dojrzałego prowadzony przez Małgorzatę Krześlak, Zespół Gałkowianie pod kierownictwem Teresy Chmieleckiej, oraz zespół Piotra Petrykowskiego i Dariusza Ambrozińskiego. Uroczystości towarzyszył kiermasz, na którym można było nabyć miód i inne produkty pszczele. Na stoisku Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi można było  dodatkowo wziąć udział w warsztatach, podczas których rodzice z dziećmi, pod fachowym okiem instruktorów - pszczelarzy z koła nr 2 z Łodzi, kierowanych przez wiceprezes WZP w Łodzi panią Dorotę Ulańską, konstruowali domki dla dziko żyjących owadów zapylających i wytwarzali świece z węzy pszczelej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Szczegółowa relacja z imprezy ukaże się we wrześniowym "Pszczelarzu Polskim".

Partnerem Regionalnym XVIII Wojewódzkich Dni Pszczelarza w Koluszkach był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Powiat Łódzki Wschodni.

 

 

Piotrkowskie Święto Miodu

80 lat Rejonowego Koła Pszcelarzy w Riotrkowie Trybunalskim

W dniu 22 lipca 2018 roku wraz z pszczelarzami z Piotrkowa świętowaliśmy 80 rocznicę powstania zorganizowanego pszczelarstwa w tym mieście. Niedzielne uroczystości rozpoczął korowód pszczelarzy, którzy z Rynku Trybunalskiego przeszli do Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek. Tu o godz. 11.30 rozpoczęła się msza święta w intencji pszczelarzy. Po nabożeństwie odbył się wykład na temat leczniczych właściwości pierzgi pszczelej wygłoszony przez pana Czesława Korpysę. Wiceprezes WZP w Łodzi pan Robert Zieliński złożył gratulacje na ręce prezesa RKP w Piotrkowie pana Piotra Robaszka oraz wręczył kosz podarunkowy w imieniu pszczelarzy zrzeszonych w WZP w Łodzi. Na Rynku Trybunalskim przez cały dzień trwał miodowy jarmark. Na stoiskach można było zakupić miód pod różnymi postaciami oraz inne produkty pszczele i sprzęt pszczelarski. 

 

4 Święto Pszczoły - Piknik Rodzinny w Plichtowie

W dniu 21 lipca 2018 roku w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbyło się 4 Święto Pszczoły zorganizowane przez RKP w Brzezinach. Impreza ta ma charakter rodzinnego pikniku, w czasie którego którego organizatorzy zapewniają liczne atrakcje dla dzieci. Podczas tegorocznego święta można było kupić miody z lokalnych pasiek, odbywały się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez właścicieli Pasieki Edukacyjnej w Lipce. Prezes RKP Pan w Brzezinach Zbigniew Sokołowski, wygłosił wykład, w którym przekazał uczestnikom podstawowe wiadomości na temat życia pszczół. Ci, którzy pilnie słuchali nie mieli potem problemów z rozwiązaniem testu pszczelarskiego. Wszyscy jego uczestnicy zostali nagrodzeni słoiczkami miodu i innymi nagrodami przygotowanymi przez pszczelarzy i pracowników GPCKiE.

Podczas imprezy wsadzono lipę ufundowaną przez WZP w Łodzi i RKP w Brzezinach w ramach akcji "100 lip na stulecie odzyskania niepodległości". Piknikowi towarzyszyła przepiękna, letnia pogoda, a jego uczestnicy chwalili miłą, rodzinną atmosferę i  ciekawe atrakcje. Mamy nadzieję, że psczelarski, rodzinny piknik w Plichtowie na stałe zagości w kalendarzu naszych imprez.

 

 

JAK PSZCZOŁY DO ULA – WITONIA 2018

W dniu 1 lipca 2018 roku, w Witoni odbyło się coroczne święto pszczelarskie pod nazwą "Jak pszczoły do ula" zorganizowane przez Urząd Gminy Witonia przy współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Łęczycy należącym do struktur Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi. Tegoroczne święto pszczelarzy w Witoni miało szczególnie uroczysty charakter z uwagi na to, że połączono je z uroczystością nadania i poświęcenia sztandaru RKP w Łęczycy, które to Koło ma w Witoni swoją siedzibę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że lokalni pszczelarze podjęli inicjatywę spisania i udokumentowania historii łęczyckiego koła w formie książki. Została ona opracowana przez prezesa Koła Jarosława Wasiaka i wydana z okazji uroczystości poświęcenia sztandaru i nosi tytuł "Pszczelarstwo Ziemi Łęczyckiej".  

Święto, organizowane zawsze w pierwszą niedzielę lipca, rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Gminy Witonia, podczas której prelekcję wygłosił Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Pan Waldemar Kudła . Wykład dotyczył zagadnienia wpływu pszczół na bioróżnorodność.

Następnie na boisku szkolnym posadzono 4 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”. Spod szkoły uroczysty orszak uczestników święta na czele z orkiestrą OSP w Witoni i pocztami standardowymi udał się do kościoła.

O godzinie 12.00, w kościele pw. św Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, rozpoczęła się uroczysta msza święta, koncelebrowana przez: Kapelana pszczelarzy Diecezji Łowickiej Księdza Jacka Marciniaka, Kapelana pszczelarzy Diecezji Łódzkiej Księdza Wiesława Kamińskiego i proboszcza parafii w Witoni Księdza Zbigniewa Oltona. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, RKP w Żelechlinku, RKP w Brzezinach, RKP w Pabianicach, RKP w Poddębicach, RKP w Andrespolu, RKP w Tuszynie i Wojskowego Koła Łowieckiego Słowik w Łodzi.

Głównym punktem nabożeństwa było poświęcenie sztandaru miejscowego Koła pszczelarzy. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Łęczycy Pani Monika Kilar - Błaszczyk i Wójt Gminy Witonia Pan Mirosław Włodarczyk.

Jak napisał we wspomnianej książce Pan Jarosław Wasiak "Sztandar to symbol i znak rozpoznawczy organizacji, wykonany według określonego przepisami wzoru. Grot naszego sztandaru stanowi godło państwa osadzone na podstawie. Pod nim podwieszona zostanie biało - czerwona kokarda. Drzewce - 40mm, bukowe, ciemne ze złotymi okuciami. Płat wykonany jest z tkaniny satynowej (czerwony nr M-3, ecru nr M-11) i obszyty złotą frędzlą. Na awersie, stronie prawej, wyhaftowane jest godło państwa na tle koloru czerwonego. Wokół godła znajduje się napis w kolorze złotym: „KOŁO PSZCZELARZY ZIEMI ŁĘCZYCKIEJ”, który nawiązuje do tradycji naszego regionu i jest wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy kiedykolwiek należeli do związku pszczelarzy na ziemi łęczyckiej. Daty z lewej 1956 i z prawej 2018 stanowią ramy czasowe udokumentowanego istnienia Koła Pszczelarzy do roku ufundowania i poświęcenia sztandaru. W górnej części umieszczone są godła: z prawej powiatu łęczyckiego i lewej miasta Łęczycy. W dolnej części umieszczono godła wszystkich gmin powiatu łęczyckiego, od prawej gminy: Witonia, Świnice Warckie, Piątek, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Daszyna i Grabów. Na rewersie, stronie lewej, umieszczony został wizerunek postaci świętego Ambrożego, patrona pszczelarzy, otoczonego napisem w kolorze zielonym: „ŚWIĘTY AMBROŻY CHROŃ NASZE PASIEKI”. Tło obrzeża stanowi pas koloru czerwonego zgodny z kolorem awersu, następnie w kierunku środka znajduje się pas koloru zielonego, środek połaci ma kolor żółty przypominający kolorystyką miód pszczeli. W rogach umieszczono fragment plastra woskowego z pszczołą."

Część oficjalna uroczystości odbyła się na terenie szkoły w Witoni. Jako pierwszy zabrał głos i powitał przybyłych gości wójt Gminy Witonia Pan Mirosław Włodarczyk. Następnie Prezes RKP w Łęczycy Pan Jarosław Wasiak przypomniał historię pszczelarstwa na tym terenie.

Pszczelarską uroczystość uświetnili swą obecnością: Prezydent PZP Waldemar Kudła, Prezes WZP w Łodzi i Sekretarz PZP Bartłomiej Piotrowski, poseł na sejm RP: Paweł Bejda, Marek Matuszewski, Piotr Polak, Tadeusz Woźniak oraz senator RP Przemysław Błaszczyk, przedstawiciele wszystkich gmin powiatu łęczyckiego i gminy Kutno.

Dla upamiętnienia uroczystości ufundowania sztandaru na jego drzewcu, zostały nabite ozdobne gwoździe pamiątkowe fundatorów. Osoby, które przyczyniły się do ufundowania sztandaru i powstania książki o historii lokalnego pszczelarstwa wpisały się również do księgi pamiątkowej.

Po części oficjalnej święta można było podziwiać występy sceniczne dzieci ze szkoły w Witoni, orkiestry dętej OSP i zespołu Mejk. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna. Uroczystości towarzyszył kiermasz, na którym można było nabyć miód i inne produkty pszczele od lokalnych pszczelarzy.

Warto dodać, że dzięki staraniom Prezesa RKP w Łęczycy Jarosława Wasiaka i ówczesnego wiceprezesa Ryszarda Tyczyńskiego, po dwuletnich staraniach udało się lokalnym pszczelarzom, w dniu 30 listopada 2017 roku, uzyskać wpis na listę produktów regionalnych i tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi miodu z terenu ziemi łęczyckiej pod nazwą „Miody z doliny rzeki Bzury”.

AUTOR CZĘŚCI ZDJĘĆ: MIROSŁAW RYŚKIEWICZ

 

60 – LECIE RKP W SIERNIEWICACH

W dniu 17 czerwca, w Skierniewicach świętowano uroczyście 60 – lecie działalności Rejonowego Koła Pszczelarzy w tym mieście.

Święto skierniewickiego Koła rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji pszczelarzy, którą w kościele pod wezwaniem św. Jakuba odprawił kapelan pszczelarzy Diecezji Łowickiej Ksiądz Jacek Marciniak. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, RKP w Skierniewicach, RKP w Brzezinach, RKP w Pabianicach, RKP w Koluszkach, RKP w Tuszynie.

Po mszy świętej, na Bulwarze Przyjaźni nad rzeką Skierniewką zasadzono 2 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”.

Część oficjalna uroczystości odbyła się na skierniewickim Rynku przed ratuszem. Prezes Koła Pan Andrzej Karwat powitał przybyłych gości i przypomniał historię zorganizowanego pszczelarstwa na tym terenie. Skierniewicką uroczystość uświetnili swą obecnością: Prezydent PZP Waldemar Kudła, Wiceprezydent PZP Zbigniew Kołtowski, Prezes WZP w Łodzi i Sekretarz PZP Bartłomiej Piotrowski, poseł na sejm RP Dorota Rutkowska, Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk, Vice Starosta Powiatu Skierniewickiego Tadeusz Grotowski, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Melon, Wójt Gminy Skierniewice Dominik Moskwa.

Następnie uroczyście wręczono odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy, w uznaniu szczególnych zasług na rzecz zapewnienia godnych warunków życia i pracy środowisk pszczelarskich, w tym rozwoju pszczelarstwa i ochrony środowiska naturalnego.

Z ramienia PZP nagrody wręczali: Prezydent PZP Waldemar Kudła, Wiceprezydent Zbigniew Kołtowski i Sekretarz Zarządu PZP - Bartłomiej Piotrowski.

Najbardziej zasłużony nestor pszczelarstwa skierniewickiego – Pan Edward Gala otrzymał Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona. Wręczono również złote, srebrne i brązowe odznaki PZP.

Obecny na uroczystości założyciel RKP w Skierniewicach Pan Wacław Zarębski otrzymał specjalny dyplom w uznaniu zasług na rzecz rozwoju lokalnego pszczelarstwa.

Kolejnym punktem programu był wykład Pan dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład dotyczył znaczenia miodu i pozostałych produktów pszczelich w medycynie, a w szczególności w leczeniu chorób nowotworowych.

Uroczystości towarzyszył kiermasz, na którym można było nabyć miód i inne produkty pszczele oraz sadzonki roślin miododajnych. Działał również „Klub Dyskusyjny Pszczółka”, gdzie doświadczeni pszczelarze prowadzili warsztaty dla dzieci. Można było m. in. robić świece z węzy pszczelej i zbijać ramki. Pszczelarze udzielali również odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania rodziny pszczelej, właściwości miodu i innych produktów pszczelich i podkreślali ogromną rolę pszczoły miodnej w ekosystemie. Chętni mogli także skorzystać z kojących właściwości ula inhalacyjnego.

Gratulujemy pszczelarzom ze Skierniewic udanej imprezy i życzymy kolejnych lat owocnej pszczelarskiej działalności.

Partnerem Regionalnym imprezy był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

 @Promuje Łódzkie

 

 

XI POWIATOWE MIODOBRANIE – ŻELECHLINEK 2018

W dniu 10 czerwca obchodziliśmy uroczyście Powiatowe Miodobranie w Żelechlinku. Coroczne święto pszczelarskie rozpoczęło się uroczystą sesją Rady Gminy podczas której wygłosiła wykład pani dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład dotyczył znaczenia miodu i pozostałych produktów pszczelich w medycynie, a w szczególności w leczeniu chorób nowotworowych. Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawiła kapelan pszczelarzy Diecezji Łowickiej ksiądz Jacek Marciniak. Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych WZP w Łodzi, RKP w Żelechlinku, RKP w Brzezinach, RKP w Aleksandrowie Łódzkim, RKP w Skierniewicach, RKP w Białej Rawskiej, RKP w Koluszkach, RKP w Tuszynie.

Po mszy świętej w amfiteatrze rozpoczęła się część oficjalna imprezy, podczas której zasadzono 4 lipy w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „100 lip na stulecie odzyskania niepodległości”.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Imprezie tradycyjnie towarzyszył kiermasz produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego.

 

 

V FESTIWAL MLEKA I MIODU- BURZENIN 2018

W dniu 9 czerwca 2018 roku odbyła się piąta już edycja dorocznego Festiwalu Mleka i Miodu w Strumianach koło Burzenina. W imprezie  tradycyjnie uczestniczył Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi reprezentowany przez wiceprezesa Zarządu Roberta Zielińskiego. 

Nasz Związek od kilku lat współpracuje z gminą Burzenin organizując na jej terenie międzynarodową konferencję pszczelarską.

Imprezie towarzyszyła parada 43 kół gospodyń wiejskich. Można było degustować lokalne produkty,  nie mogło zabraknąć również dostawców mleka ze swoimi produktami i oczywiście miodu i produktów z miodu. WZP w Łodzi został wyróżniony tytułem Przyjaciela Gminy Burzenin.

 

 

XI ODPUST MATKI BOŻEJ MIODNEJ I ŚWIĘTO MIODU

 WRZĄCA WIELKA

W dniu 27 maja 2018 roku odbyła się ogólnopolska pszczelarska uroczystość we Wrzącej Wielkiej. Przybyli na nią przedstawiciele lokalnych władz i Skarbnik Zarządu PZP pan Krzysztof Górny. WZP w Łodzi reprezentował Pan Wiceprezes Robert Zieliński. Podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji pszczelarzy uczestniczył poczet sztandarowy WZP i RKP Brzeziny.  

W związku z prowadzoną przez WZP w Łodzi akcją mającą upamiętnić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  poprzez xasadzenie stu lip, po mszy świętej wsadzono dwa drzewa na terenie szkoły. Lipy  te współfinansowało RKP w Brzezinach, a tabliczki pamiątkowe wykonał Pan Sławomir Podgajny.

Wybór lipy jako drzewa mającego upamiętnić tak ważną rocznicę nie był przypadkowy.

Po pierwsze jest to drzewo niezwykle ważne dla nas pszczelarzy stanowi bowiem bardzo istotne źródło pożytku dla pszczół. Warto jednak wspomnieć, że jest to również drzewo mające wielkie znaczenie dla naszej kultury i tradycji. Lipa rosła w każdej polskiej zagrodzie. Uważano ją za drzewo święte, związane z Matką Boską, wierzono, że ma moc chronienia domostwa, bo nigdy nie uderza w nią piorun. Sadzono ją przy kościołach i przy szlacheckich dworach. Jan Kochanowski pisząc fraszkę na lipę uczynił z niej symbol rodzinnego szczęścia..

Jest to drzewo długowieczne i mamy nadzieję, że lipy  zasadzone podczas uroczystości we Wrzącej Wielkiej rosnąć będą zdrowo przez następnych kilkaset lat przypominając to święto.

 

POWITANIE WIOSNY W PASIECE

SZKOLENIE PSZCZELARSKIE W BRZEZINACH 7 - 8 KWIETNIA 2018

Szkolenie zrealizowane w oparciu o środki pochodzące z budżetu państwa i Komisji Europejskiej”

W dniach 7 – 8 kwietnia 2018 r. w budynku Urzędu Miasta Brzeziny, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi zorganizował coroczną konferencję pszczelarską pt. „Powitanie wiosny w Pasiece”. Był to projekt zrealizowany w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” w sezonie 2017/2018.

Szkolenie rozpoczęło się w sobotę – 7 kwietnia, o godzinie 9:00 wykładem gościa specjalnego konferencji - Pani Tetyana Vasylkivkiej zatytułowanym: „Ukraina – kraina miodem płynąca. Rzeczywiste wyzwania ukraińskiego pszczelarstwa. ”. Głównym wykładowcą konferencji była Pani dr Łucja Skonieczna, która prowadzi własną pasiekę hodowlaną.
Wieczorem w "Hotelu Nad Mrogą” odbyła się uroczysta kolacja, w której wzięli udział: Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy - Pan Waldemar Kudła, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi - Pan Bartłomiej Piotrowski, przedstawiciele pszczelarzy z Ukrainy na czele z Prezydentem „Bractwa ukraińskich pszczelarzy” - Panią Tetyanę Vasylkivską i gospodarze terenu - przedstawiciele RKP w Brzezinach - Pan Prezes Zbigniew Sokołowski i Pan Sławomir Podgajny.

W niedzielę, 8 kwietnia o godz. 9:00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.
Po ceremonii kościelnej odbyło się nasadzenia drzew miododajnych w ramach, prowadzonej przez WZP w Łodzi, akcji: „100 lip na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Naszą konferencję, oprócz prezydentów polskiej i ukraińskiej organizacji pszczelarskiej, zaszczycili swoją obecnością Maria Kaczorowska - Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Kazimierz Perek - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, Jakub Gajewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Jeremiusz Kulisiewicz - Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Sekretarz Urzędu Miasta Brzeziny - Grażyna Dziedzic,  Ryszard Rytter - Starosta Poddębicki.

 

II SPOTKANIE PSZCZELARSKIE W GRABOWIE

Dnia 4 marca odbyło się w Grabowie spotkanie Kapelana pszczelarzy Diecezji Łowickiej Księdza Jacka Marciniaka z pszczelarzami. Była to już druga tego typy uroczystość. Ilość pszczelarzy, którzy wzięli w niej udział świadczy o tym, że grabowskie spotkania cieszą się dużą popularnością i będą kontynuowane w kolejnych latach. Głównymi organizatorami tegorocznego Święta byli: Ksiądz Kapelan Jacek Marciniak i Prezes RKP w Łęczycy Pan Jarosław Wasiak. Spotkaniu patronował Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi w osobie Prezesa - Pana Bartłomieja Piotrowskiego. Na uroczystości byli obecni również: Wójt Gminy Witonia Pan Mirosław Włodarczyk, Przewodniczący Rady Gminy w Witoni Pan Jarosław Marciniak, Sekretarz Gminy Grabów Pan Jarosław Głowacki, oraz przedstawiciele Rejonowych Kół Pszczelarzy z Diecezji Łowickiej i Województwa Łódzkiego. Spotkanie rozpoczęło się wykładem pana Sławomira Trzybińskiego pt: „Gospodarka pasieczna w sytuacji zagrożeń zdrowotności pszczół”. Po wykładzie wszyscy obecni udali się do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie Ksiądz Proboszcz Jacek Marciniak – diecezjalny duszpasterz pszczelarzy – odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji pszczelarzy. Nabożeństwo uświetniła uświetniła obecność pocztów sztandarowych Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, RKP w Brzezinach, RKP w Skierniewicach, RKP w Żelechlinku i RKP w Tuszynie. Gościem specjalnym uroczystości był Pan Jan Kopka - zasłużony pszczelarz i znawca lokalnych tradycji. W trakcie Mszy Świętej złożone zostały Dary Ołtarza. Prezes WZP w Łodzi Bartłomiej Piotrowski wręczył ufundowany przez Związek ornat z wyhaftowanym św. Ambrożym - patronem pszczelarzy. Przekazano także wino i drzewko – sadzonkę lipy, która zostanie posadzona w ramach prowadzonej przez WZP w Łodzi akcji „Sto lip na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Na koniec mszy słowa podziękowania pod adresem Księdza Kapelana wygłosił prezes WZP w Łodzi Pan Bartłomiej Piotrowski. Wspomniał on również o tym, jak ważną rolę w integracji środowiska pszczelarskiego odgrywają tego typu spotkania, jak to w Grabowie. Wyraził też nadzieję, że tradycja tych spotkań będzie kontynuowana w latach kolejnych. Jako drugi głos zabrał Prezes RKP w Łęczycy Pan Jarosław Wasiak. Opowiedział o historii pszczelarstwa w okolicy i wspomniał sylwetki działaczy organizacji pszczelarskich na tym terenie. Po mszy świętej w remizie strażackiej odbył się uroczysty obiad, którego gospodarzem był Ksiądz Kapelan Jacek Marciniak. Wszyscy obecni wyrazili nadzieję, że Grabowskie Święto Pszczelarzy na stałe wpisze się w kalendarz pszczelarskich imprez naszego regionu.

AUTOR ZDJĘĆ: MIROSŁAW RYŚKIEWICZ

 

WYJAZD STUDYJNY DO BUŁGARII

W dniach od 6 do 12 lutego 2018 roku 20 osobowa grupa pszczelarzy zrzeszonych w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Łodzi wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Bułgarii. Głównym celem tej wyprawy było uczestnictwo w XVI Międzynarodowej Wystawie Pszczelarskiej w Pleven. Wyjazd doszedł do skutku dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez przez Urząd Marszałkowski w Łodzi w ramach usługi promocyjnej województwa łódzkiego. W wyjeździe wziął udział Pan Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy – Waldemar Kudła i Sekretarz Zarządu PZP – Bartłomiej Piotrowski oraz wiceprzewodniczący Rady PZP – Walenty Pawłowski. Towarzyszył nam również hodowca matekpszczelich z Gliwic pan Zbigniew Postuła.
Pierwszy etap podróży prowadził z Łodzi do słowackiej miejscowości Kralova pri Senci położonej niedaleko Bratysławy. Mieliśmy tam okazję zwiedzić skansen pszczelarski, największy w środkowej Europie, i funkcjonującą przy nim pasiekę. Ze Słowacji udaliśmy się do Pleven, gdzie 8 lutego uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu XVI Międzynarodowej Wystawy Pszczelarskiej. Wystawa odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa Bułgarii we współpracy z Regionalną Unią Pszczelarską w Pleven. Jako gospodarz otworzył ją Rumen Balinski. Pan Prezydent Waldemar Kudła jako honorowy gość wygłosił słowa powitania i podziękował za zaproszenie polskiej delegacji. Drugiego dnia pobytu w Pleven wzięliśmy udział w towarzyszącej wystawie konferencji. Pan prezydent Waldemar Kudła wygłosił wykład pt: „Pszczelarstwo w Polsce – problemy i sytuacja ekonomiczna” będący szczegółowym omówieniem kondycji współczesnego pszczelarstwa polskiego. Trzeci dzień w Bułgarii upłyną na wizytach w miejscowych pasiekach. Pierwszą z oglądanych pasiek mieszcząca się w Dolnym Dybniku składa się ona z 200 rodzin pszczelich. Głównym pszczelim pożytkiem jest tu rzepak i słonecznik. Przy pasiece funkcjonuje gospodarstwo nastawione na uprawę owoców i warzyw. Hodowla pszczół znacznie podnosi wydajność upraw. Druga z pasiek, którą mieliśmy przyjemność zwiedzać, to pasieka, którą prowadzi Ilija Pavlov. Jest to jedna z największych w Bułgarii pasiek hodowlanych. Na pasiece jest około 1000 rodzin pszczelich. Jej roczna produkcja to około 10 000 matek pszczelich i 1000 odkładów. Oprócz działalności czysto hodowlanej pozyskuje się tu również miód i inne produkty pszczele. Jest to pasieka rodzinna funkcjonująca od 1975 roku. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji wydanej dla wszystkich pszczelarzy biorących udział w wystawie. Niepowtarzalny jej klimat stworzył pokaz tradycyjnych Bułgarskich tańców. Podczas części oficjalnej Prezydent Waldemar Kudła i Sekretarz Bartłomiej Piotrowski w podzięce za wieloletnią współpracę wręczyli Statuetkę im. Księdza Dzierżona panu Rosimirowi Mateev Przewodniczącemu Organizacji Pszczelarzy Zawodowych w Bułgarii. Złotą odznakę pszczelarską dostał również Dijan Germanov, który koordynuje kontakty między naszym Związkiem, a pszczelarzami z Bułgarii. W ramach podziękowania przekazano również monetę pszczoły miodnej wydanej przez NBP prezydentowi Związku Pszczelarzy w Plewen Panu Julianowi Stanchev’owi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Węgrzech w liczącej 4 500 mieszkańców miejscowości Környe położonej w powiecie Komárom-Esztergom na północy kraju. Zwiedziliśmy nowoczesną pracownię pszczelarską i pasiekę Simon-méhészet. Pasieka liczy 220 rodzin pszczelich. Jest rodzinnym przedsięwzięciem, na którego czele stoi József i Éva Simon. Właściciele przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą swojego gospodarstwa pasiecznego i specyfiki pszczelarstwa węgierskiego. Węgierscy pszczelarze zaprezentowali też sposób w jaki oceniają właściwe przygotowanie rodziny pszczelej do zimowli poprzez ważenie uli. Po obejrzeniu pasieki, której właścicielem jest Somhegyi János ugoszczeni zostaliśmy w siedzibie miejscowych pszczelarzy tradycyjnym lokalnym przysmakiem – zupą gulaszową gotowaną na wieprzowych mózgach, w kociołku nad ogniem. Wyjazd studyjny pozwolił zacieśnić, rozwijającą się od kilku lat współpracę między WZP w Łodzi, a pszczelarzami z Bułgarii. Pozwala ona na wymianę myśli w sferze nauki jak i praktycznej wiedzy pszczelarskiej. Cenne kontakty nawiązaliśmy również na Słowacji i na Węgrzech. Reprezentanci tamtejszych środowisk pszczelarskich potwierdzili wstępnie swoje uczestnictwo w planowanej w połowie listopada III Łódzkiej Międzynarodowej Konferencji Pszczelarskiej w Burzeninie, co umożliwi na szerszą skalę wymianę wiedzy pszczelarskiej pomiędzy pszczelarzami środkowej Europy.

Szczegółowa relacja z pobytu w Bułgarii ukaże się w kwietniowym numerze „Pszczelarza Polskiego”.

 

Uroczystość poświęcenia sztandaru RKP w Bialej Rawskiej - 8.10.2017 r.