II EDYCJA KONKURSU "PAMIĘTAJMY O OGRODACH" NA NAJPIĘKNIEJSZY OGRÓD PRZYDOMOWY PRZYJAZNY PSZCZOŁOM I INNYM OWADOM ZAPYLAJĄCYM

Dodano 21.3.2021

21 marca 2021 roku, w pierwszy dzień wiosny, rozpoczynamy drugą edycję ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Pamiętajmy o ogrodach”. Konkurs objęty jest patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego – Pana Grzegorza Schreibera, Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego - Pana Tadeusz Dylona, a także firmy Łysoń i fundacji Apikultura. 

Jego celem jest popularyzowanie ogrodów jako przestrzeni powiększającej bioróżnorodność ekosystemów roślinnych Polski i zwiększającej ilość pożytków pszczelich, szczególnie w okresach poza kwitnieniem rzepaku, akacji czy lipy. Ogród przydomowy to wspaniała przestrzeń do wysiewania roślin miododajnych, które nie tylko pięknie kwitną i mogą stać się prawdziwą ozdobą kwietnych rabatek, ale posiadają często zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce czy w kuchni.

Tradycyjny ogródek przydomowy charakteryzował się dużą różnorodnością gatunkową występujących w nim roślin, które kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Był to prawdziwy raj dla pszczół! Dzięki bogactwu gatunkowemu roślin, stanowił cenne nisze ekologiczne, z których chętnie korzystały zarówno pszczoły miodne, jak i dziko żyjące zapylacze, ale także płazy, ptaki, jeże, nietoperze...

W dobie ogromnych monokultur uprawowych w rolnictwie, zanikania łąk i pastwisk, przydomowe ogrody mogą stać się bardzo ważną przestrzenią w walce o zachowanie bioróżnorodności ekosystemów roślinnych w naszych regionach, cenną przestrzenią zwiększającą bazę pożytkową dla pszczół.

Przydomowe ogrody to również część naszej kultury i tradycji, część dziedzictwa przyrodniczo — kulturowego. Od wieków stanowiły one integralną część polskiego krajobrazu. Cechował je niezaprzeczalny urok, barwność i bezpretensjonalność. Chata kryta strzechą otoczona malwami do dziś jest dla wielu z nas synonimem ciepłych wspomnień z dzieciństwa i wakacji spędzanych na wsi.

Idea odtwarzania tradycyjnych, kwietnych ogrodów przydomowych i zakładania kwiatowych rabat zamiast trawników obsadzonych iglakami jest ze wszech stron korzystna i powinna być bliska wszystkim pszczelarzom, miłośnikom pszczół i pięknych roślin.

Społeczny aspekt konkursu opiera się na włączeniu jak największej liczby osób do czynnych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności ekosystemów roślinnych najbliższej okolicy. Można to osiągnąć poprzez wysiewanie roślin miododajnych na działkach, w ogródkach przydomowych czy nawet poprzez tworzenie mini ogródków na balkonach, oraz zachęcanie innych do takiego postępowania. Zrozumienie konieczności tego typu działań pomoże ochronić, niezwykle ważne dla życia człowieka, owady zapylające.

Pamiętajmy, że nasze życie zależy od życia pszczół, a każda dodatkowo wysiana

roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów!

Promujmy modę na kwietne ogrody przyjazne zapylaczom!

ZASADY KONKURSU

W konkursie może wziąć udział każdy, kto do 30 września 2021 roku prześle na adres Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy materiał zdjęciowy w formie cyfrowej (około 10 fotografii) przedstawiający uprawiany przez siebie ogród kwiatowy, wraz z krótkim opisem rosnących w nim roślin przyjaznych pszczołom. Ważne jest udokumentowanie, że rośliny rosnące w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni obficie kwitną, powiększając bazę pożytkową i stwarzając przestrzeń przyjazną pszczołom i innym owadom zapylającym.

WZP w Łodzi ul Narutowicza 59

90-130 Łódź

biuro@wzp-lodz.nazw.pl

Przyjmujemy zdjęcia drogą mailową lub nagrane na płytę CD.

Każdy wysyłający zgłoszenie musi dołączyć kartę zgłoszeniową, z potwierdzeniem, że zgadza się na ewentualną publikację swojego tekstu i materiału zdjęciowego i użytkowanie go przez WZP w Łodzi w akcjach na rzecz ochrony owadów zapylających.

Bliższe informacje w biurze WZP w Łodzi – tel 42 678 92 74.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa dostępne będą od 21 marca na:

- stronie WZP w Łodzi:  http://www.wzp-lodz.com.pl/

 Dziękujemy redakcji Pszczelarza Polskiego za opublikowanie w marcowym numerze wiadomości o naszym konkursie!!!

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W NASZYM KONKURSIE!