MECHANIZMY PROW, Z KTÓRYCH MOGĄ KORZYSTAĆ PSZCZELARZE

Dodano 28.4.2021

 

Podmioty prowadzące działalność pszczelarską mogą korzystać z możliwości wsparcia w ramach mechanizmów pomocowych wdrażanych przez ARiMR.

Niżej publikujemy informacje otrzymane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prosimy zwrócić uwagę na terminy realizacji.

Instrumentem realizacji polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju obszarów wiejskich
jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w którym określone zostały cele, priorytety i zasady dotyczące korzystania z poszczególnych działań oraz podziałań. Warunki i tryb przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach działań i poddziałań objętych Programem określa ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2021 r., poz. 182).

Wśród działań / poddziałań PROW 2014-2020 (obowiązują również w 2021 r.), które można wskazać jako dostępne dla pszczelarzy są:

Ponadto w informacji udzielonej przez ARiMR odczytać można, iż dla szczegółowego zapoznania się z zasadami przyznawania pomocy oraz wymogami stawianymi przed podmiotami ubiegającymi się o przyznanie pomocy w ramach działania Współpraca sugeruje się zapoznanie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Współpraca” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r., poz. 80 i 2399).

Cenną pomocą w zakresie tworzenia grup operacyjnych, określeniu zakresu ich działania
w kontekście wymogów ww. rozporządzenia oraz wsparciem w procesie ubiegania się
o przyznanie pomocy w ramach omawianego działania będzie także kontakt z brokerami innowacji działającymi w ramach SIR. Ich lista znajduje się na stronie: https://sir.cdr.gov.pl/lista-brokerow-caly-kraj/.

Ze szczegółowymi informacjami na temat wdrażanych instrumentów wsparcia współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej oraz finansowanego ze środków krajowych można zapoznać się na stronie internetowej administrowanej przez Agencję, adres: www.arimr.gov.pl. Wśród materiałów znajdują się kryteria dostępu do środków finansowych, wymagania stawiane podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy, akty prawne, wzory dokumentacji aplikacyjnej oraz instrukcje i wiele innych danych. Wątpliwości interpretacyjne, które będą pojawiać się podczas analizy publikowanych informacji można na bieżąco konsultować pod bezpłatnym numerem infolinii 800 38 00 84, a także kontaktując się z oddziałem regionalnym czy biurem powiatowym Agencji.