V EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "PAMIĘTAJMY O OGRODACH"

Dodano 21.4.2024

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi ogłasza rozpoczęcie V edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Pamiętajmy o ogrodach”.  

            Jego celem jest popularyzowanie ogrodów jako przestrzeni powiększającej bioróżnorodność ekosystemów roślinnych Polski i zwiększającej ilość pożytków pszczelich, szczególnie w okresach poza kwitnieniem rzepaku, akacji czy lipy. Ogród przydomowy to wspaniała przestrzeń do wysiewania roślin miododajnych, które nie tylko pięknie kwitną i mogą stać się prawdziwą ozdobą kwietnych rabatek, ale posiadają często zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce czy w kuchni.

            Tradycyjny ogródek przydomowy charakteryzował się dużą różnorodnością gatunkową występujących w nim roślin, które kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Był to prawdziwy raj dla pszczół! Dzięki bogactwu gatunkowemu roślin, stanowił cenne nisze ekologiczne, z których chętnie korzystały zarówno pszczoły miodne, jak i dziko żyjące zapylacze, ale  także płazy, ptaki, jeże, nietoperze...

            W dobie ogromnych monokultur uprawowych w rolnictwie, zanikania łąk i pastwisk, przydomowe ogrody mogą stać się bardzo ważną przestrzenią w walce o zachowanie bioróżnorodności ekosystemów roślinny w naszych regionach, cenną przestrzenią zwiększającą bazę pożytkową dla pszczół.

            Przydomowe ogrody to również część naszej kultury i tradycji, część dziedzictwa przyrodniczo — kulturowego. Od wieków stanowiły one integralną część polskiego krajobrazu. Cechował je niezaprzeczalny urok, barwność i bezpretensjonalność.   Chata kryta strzechą otoczona malwami do dziś jest dla wielu z nas synonimem ciepłych wspomnień z dzieciństwa i wakacji spędzanych na wsi.

 Idea  odtwarzania tradycyjnych, kwietnych ogrodów przydomowych i zakładania kwiatowych rabat zamiast trawników obsadzonych iglakami jest  ze wszech stron korzystna i  powinna być bliska wszystkim pszczelarzom, miłośnikom pszczół i pięknych roślin.

             Społeczny aspekt konkursu opiera się na włączeniu jak największej liczby osób do czynnych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności ekosystemów roślinnych najbliższej okolicy. Można to osiągnąć poprzez wysiewanie roślin miododajnych na działkach, w ogródkach przydomowych czy nawet poprzez tworzenie mini ogródków na balkonach, oraz zachęcanie innych do takiego postępowania. Zrozumienie konieczności tego typu działań pomoże ochronić, niezwykle ważne dla życia człowieka, owady zapylające.

Pamiętajmy, że nasze życie zależy od życia pszczół, a każda dodatkowo wysiana

roślina miododajna zwiększa szanse na przetrwanie tych niezwykłych owadów!

Promujmy modę na  kwietne ogrody przyjazne zapylaczom!

 

 ZASADY KONKURSU

            W konkursie może wziąć udział każdy, kto do 30 października 2024 roku prześle na adres  Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy materiał zdjęciowy (około 10 fotografii) uprawianego przez siebie ogrodu kwiatowego, wraz z krótkim opisem rosnących w nim roślin przyjaznych pszczołom. Ważne jest udokumentowanie, że rośliny rosnące w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni obficie kwitną, powiększając bazę pożytkową stwarzając przestrzeń przyjazną pszczołom i innym owadom  zapylającym.

 

WZP w Łodzi ul. Północna 27/29

91-420 Łódź

biuro@wzp-lodz.nazwa.pl

Przyjmujemy zdjęcia drogą mailową lub nagrane na płytę CD.

Każdy wysyłający zgłoszenie musi dołączyć kartę zgłoszeniową, z potwierdzeniem, że zgadza się na ewentualną publikację swojego tekstu i materiału zdjęciowego i użytkowanie go przez WZP w Łodzi w akcjach na rzecz ochrony owadów zapylających.

Bliższe informacje w biurze WZP w Łodzi – tel. 42 678 92 74.

Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa dostępne :

-  stronie WZP w Łodzi: wzp-lodz.com.pl

- facebook WZP w Łodzi: facebook.com/wzplodz